אוסמוזה הפוכה 

אוסמוזה הפוכה היא טכנולוגיה פופולרית הקיימת במתקני טיהור מים רבים. שיטה זו מפרידה בין המים הנקיים למלחים, חלקיקים, מתכות, זיהומים ולכלוך. מערכות סינון מים רבות מגיעות עם ממברנה שתפקידה לעזור בטיהור המים. תהליך אוסמוזה הפוכה מסנן ומטהר את המים בצורה אופטימלית אך התהליך קנה לו מתנגדים רבים ויש הטוענים כי במצב בו נמצא משק המים במשבר יד למנוע מיישום שיטה זו מכיוון שבתהליך סינון וטיהור מים מעל 70% מהמים חוזרים לביוב. במידה ויש מערכת לניקוז המים והם חוזרים למערכת הסינון הרי מדובר במערכת יעילה מכיוון שהמים לא יזרמו למי השופכין.

 

מה זה אוסמוזה?

אוסמוזה הוא חוק פיזיקלי של השוואת לחצים בו המים חודרים דרך מעטפת קרום חדיר וחומרים שאינם רצויים אשר נמצאים במים נותרים בחוץ. כך למשל מים שהאדם שותה נכנסים לתאי האדם דרך מעטפת הקרום ויש חומרים שונים שאינם עוברים את המעטפת ונשארים מחוץ לתא. בתהליך אוסמוזה הפוכה מתרחש תהליך דומה רק שיוצרים הפרדה בין המים הטהורים לחומרים הנמצאים בו, או במילים אחרות מתפילים את המים. תהליך זה פופולרי כבר שנים רבות במערכות טיהור וסינון תעשייתיות ובמערכות ביתיות.

איך זה פועל במערכת סינון

מערכות סינון הפועלות בשיטת אוסמוזה הפוכה מבוססות על ממברנה עם קרום חדיר ונקבים בעובי של 0.001 מיקרון מה שמעביר את מולקולות המים ומפריד מהן מלחים, מתכות, חלקיקים מזהמים, לכלוכים כמו חול ואבנית, כלור ועוד. גודל הנקבוביות הזעיר מאפשר רק למולקולות המים לעבור. הבעיה היא שבתהליך זה גם מינרלים חשובים מופרדים מהמים ולכן מרכיבים טובים וחשובים מופרדים מהמים. יש מערכות סינון אשר מוסיפות את המרכיבים הבריאים חזרה למים לאחר תהליך הסינון, כמו הוספת סידן למים. המים המתקבלים צלולים ונקיים אך נחשבים כפחות טובים לבריאות. מערכות סינון מתקדמות יחזירו את החומרים החשובים חזרה למים.

יתרונות וחסרונות

מערכות סינון הפועלות בשיטת אוסמוזה הפוכה הן היחידות שמטהרות לגמרי את המים. אין אף מערכת המשתווה להן, המים המתקבלים לאחר הסינון נקיים לחלוטין וטהורים אך בגלל מערכת הסינון מופרדים מהמים גם מרכיבים חיוניים. אמנם יש מערכות הדואגות להחזיר חזרה מרכיבים חיוניים אך מדובר במערכות יקרות ותחזוקה שוטפת יקרה יותר. מצדדי השיטה טוענים כי גוף האדם סופח ממזונות הבאים לפיו את כל המינרלים והמרכיבים האחרים לו הוא נדרש וכי מדובר בכמויות מזעריות. חיסרון גדול של השיטה נעוץ בכך שרק כ- 25% מהמים אשר עוברים את הממברנה ומגיעים לברז ושאר המים מבוזבזים וזורמים לביוב.

איך לבחור מערכת טובה

מערכות סינון רבות הפועלות בשיטת אוסמוזה כפולה קיימות בשוק לכן חשוב לבחור במוצר המגיע מחברה אמינה וידועה. חברה שתוכל לספק שירות לאורך זמן ותדאג לחלפים חשובים הנדרשים לתחזוקה השוטפת. חשוב לברר מהן עלויות ההתקנה ועלויות התחזוקה השוטפת וכל לא להיות מופתעים כאשר צריך להחליף פילטר או לבצע תיקון במערכת הסינון. כדאי לבדוק כי המוצר מגיע עם תו תקן ישראלי ולא להתפתות אחרי מחירים זולים מספקים לא ידועים. חשוב לבחור באיש מקצוע שיתקין את המערכת וימנע מהרס בשיש כתוצאה מקידוח לא מקצועי או יגרום לנזקים בלתי הפיכים אחרים.

צריך בר מים לבית?
אנא הזן את פרטיך ונציג ייצור עימך קשר בהקדם

*שם מלא
*טלפון