מיחזור מים

עבור רבים מיחזור הוא רק מיחזור בקבוקים וזריקתם במיכלי האיסוף הפזורים בכל מקום. מיחזור מים נמצא עדיין בחיתוליו אך יותר ויותר אנשים מתעניינים בתחום ובתי אב רבים מתוך דאגה לאיכות הסביבה ולמצבה בכי הרע של הכנרת משנים הרגלים ותורמים לתחום במעשים קטנים. מסתבר כי מיחזור ביתי של מים ושינוי בכמה הרגלים יכול להביא לחיסכון ניכר בחשבונות המים. 

הציבור הישראלי אמנם משתף פעולה בנושא מיחזור בקבוקי הפלסטיק אך יש עוד הרבה מה לעשות והתחום הבא ההולך ומתפתח לאיטו הוא מיחזור מים בבית.

 

חשיבות המיחזור

משק המים בישראל בבעיה חריפה ואין ישראלי שלא מודע לקו האדום של הכנרת ולשאיבת היתר ונזקיה. מידי שנה הציבור מוצף בפרסומות המבקשות ממנו לחסוך במים, ואכן, ניתן לראות כי הציבור הישראלי מתעורר ומנסה לתרום את חלקו במאבק על משק המים. אנשים מתקינים חסכמים, משקים רק בלילה את הגינה או את הצמחים בבית, ממעטים לשטוף רכבים ומדשאות רבות משתנות לדשא סינתטי. מיחזור מים יכול לתרום רבות למשק המים ואם כל אחד תורם ולו חלק קטן הרי המצב ישתפר.

מיחזור לייט

מיחזור מים מתחיל בדברים קטנים שלהפתעת רבים מצטברים לדברים גדולים. אם כל אחד יאגור את המים באמבטיה עד שמקבלים את המים החמים בברז מדובר על חיסכון מים רב. את המים שאוגרים אוספים במיכל ויכולים להשקות עציצים או להדיח את השירותים. בחורף אפשר להציב גיגיות ולאסוף מי גשמים אל חשוב לטהר את המים במידה והם יעמדו כדי שלא יתפתחו תרביות חיידקים במים. מי שמעוניין להשקיע מעט יותר יכול לאסוף את מי האמבטיה או מי הכיור במטבח ולהשתמש במים לטובת הדחה הניאגרה והשקיה.

מיחזור ביתי בינוני

מיחזור מים אפורים דורש יותר השרעה והתחום רק מתחיל לחדור למודעות בקרב משפחות בישראל. מים אפורים הם המים המתנקזים במן מקלחת, בישול, הדחת כלים וכביסה. מדובר במים עם מעט חיידקים ויש בהם רק ריכוז כימיקלים. במידה ועוברים להשתמש בחומרי ניקיון אקולוגיים בעיה זו נפתרת וכך ניתן לאסוף את המים באמצעות אגן ירוק המכיל בקטריות וחיידקים שמפרקים את המים ומטהרים אותם וכך ניתן לשוב ולהשתמש במים מחדש.

מיחזור למשקיעים

מיחזור מים הכולל איסוף כל המים היוצאים מהבית והעברתם תהליך טיהור ומיחזור כבר דורש השקעה. ניתן לקנות מערכת מים מוכנה למיחזור וטיהור ולהתקין אותה מחוץ לבית. ההשקעה הכספית הכרוכה בכך מונעת רבים מלרכוש מערכות מיחזור אלה אך הצפי אומר שעם התגברות המודעות והרצון להקל על משק המים כמו גם על חשבון המים יגרום למשפחות רבות לשקול התקנת מערכות מיחזור וטיהור ביתיות.

תכנון מוקדם

לפני שמחליטים להתקין מערכת מיחזור או מחליטים על פעולה זו או אחרת כדאי לתכנן מראש מהי מטרת המיחזור, האם מעוניינים למחזר את כל השפכים היוצאים מהבית או רק חלק מהמים, יש לברר מהו התקציב העומד לרשות המשפחה על מנת להשקיע במערכות מיחזור הקיימות בשוק ויש לתכנן היכן למקם את מערכת המיחזור או את האגן הירוק. את המים המטוהרים יש לאגור לכן חשבו לתכנן את מיקום מתקני האגירה ואופן הנחת הצנרת החדשה.  

 

צריך בר מים לבית?
אנא הזן את פרטיך ונציג ייצור עימך קשר בהקדם

*שם מלא
*טלפון