תעודות סל

תעודות סל נחשבות להשקעה בטוחה יותר בניגוד להשקעה במניה ספציפית או במטבע חוץ מכיוון שהמחיר שלהן עוקב אחר הביצועים של מדד מסוים ולא אחר הביצועים של חברה ספציפית שנסחרת בבורסה.

אפשר לומר שתעודת סל הינה מניה שמשקיעה בכמה מניות באמצעות מדד מסוים, תעודת הסל מבטיחה למשקיע תשואה קרובה לתשואת המדד, כלומר אם המדד שאחריו תעודות הסל עוקבות עולה ערכן של תעודות הסל עולה גם הוא. אם נשווה בין השקעה במכשיר של תעודות סל לעומת השקעה בקרנות נאמנות, אזי בהשקעה בקרנות נאמנות מנהל הקרן מחפש כל הזמן אפיקי השקעה חדשים בהתאם למדיניות ההשקעה, אפיקי ההשקעה החדשים הללו אמורים לייצר תשואות גבוהות יותר, תעודות סל אינן משתנות באפיק ההשקעה שלהן, הן עולות ויורדות אך ורק בהתאם למדד שאחריו הן עוקבות.

 

משקיעים רבים החלו לגלות את הפוטנציאל הרב הטמון בהשקעה בתעודות סל בהשוואה להשקעה במניה מסוימת או במטבע מסוים, השקעה באמצעות תעודות סל גם מורידה את הסיכונים הכרוכים בהשקעה בשוק ההון וגם מורידה את עלויות דמי הניהול לעומת השקעה בקרנות נאמנות. גם את תעודות סל בדיוק כמו את קרנות הנאמנות ניתן לקנות ולמכור בכול נקודת זמן לאורך יום המסחר בבורסה.

 

ניתוח ערכן של תעודות הסל הוא ניתוח קל יותר מאשר ניתוח ערכה של מניה ספציפית. אם לדוגמה אנחנו קונים תעודות סל העוקבות אחר שוק הנדל"ן לדוגמה תכלית ת"א שהיא תעודת סל העוקבת אחר המדד הכולל של 15 המניות בעלות שווי השוק הכי הגבוה בתחום הנדל"ן, יותר קל לנו להעריך האם שוק הנדל"ן כולו הולך לעלות או לרדת בתקופה הקרובה, מאשר אילו היינו קונים מניה ספציפית של חברת בנייה והיינו צריכים לדעת האם מניית החברה הולכת לעלות בזכות: רווחים טובים  בעתיד, ניהול חברה תקין, השגת חוזי בנייה גדולים וכדומה. אם נניח הביצועים של אותה חברה שבה בחרנו להשקיע, באמצעות קניית המניה, יורדים מסיבה זו או אחרת, ערכה של המניה ירד, אבל אם נניח שקנינו תעודת סל של מדד תכלית ת"א, עדיין ישנם סיכויים טובים לכך שגם אם ערכן של כמה מניות של חברות בנייה ירד, סך כל המדד לא ירד ואולי אפילו עלה וכתוצאה מכך ערכה של תעודת הסל שלנו יעלה גם הוא.

 

למרות הסיכונים הקטנים יחסית בהשקעה באופציה של תעודות סל, עדיין הבחירה בתעודות  סל צריכה להיות בחירה מקצועית ומלומדת, על המשקיע החכם להעריך האם ישנם סיכויים טובים לכך שמדד מסוים הולך לעלות בתקופה הקרובה והאם במחיר הנוכחי של המדד שאחריו עוקבת תעודת הסל באמת יש מקום לעליות, או שאולי הוא כבר הגיע למיצוי מרבי ומשם ישנם סיכויים טובים רק לירידה. נניח לדוגמה שאנחנו מעונינים לקנות  תעודות סל הקשורות לזהב, עלינו להעריך האם הזהב  עומד לעלות בתקופה הקרובה, משקיעים מקצועיים יודעים לזהות תקופות אשר בהן יש סיכויים טובים לעלייה במחיר בזהב. תקופות של מיתון ותקופות של חוסר ודאות כלכלית, הן בדרך כלל תקופות שבהן מטבע הדולר יורד ואילו סחורות כגון הזהב והנפט מתחילות לעלות לשיאים  חדשים ולכן בתקופות כאלו כדאי לקנות תעודות  סל שעוקבות אחר מדד הזהב כדי להרוויח מעליו אלו.

 

אם אתם מעונינים להשקיע בתחום של תעודות סל ואתם מרגישים שאין לכם מספיק ידע וניסיון לעשות זאת, התייעצות עם מומחה להשקעות ואפילו ביצוע השקעה כזו דרך חברת השקעות תוכל לעזור לכם לבצע השקעה חכמה במכשיר הפיננסי הנקרא תעודות סל.

 

* הדוגמאות שניתנו במאמר זה הינן דוגמאות להמחשה בלבד ואין אינן מהוות המלצה לקנייה או מחירה של ניירות ערך, תעודות סל או סחורות.

 

לקבלת הצעות להשקעה מתאימה

עליך למלא את פרטיך לקבלת הצעה ממספר בתי השקעות שונים

אני מאשר/ת קבלת דוא"ל בנושא חדשות, עדכונים, מבצעים ופרסומות מאתר קרדיט ישראל

 y