מסחר בחוזים עתידיים

מסחר בחוזים עתידיים בניגוד למסחר במניות או למסחר במטבע חוץ הוא בעצם קנייה ומכירה של סחורה מסוימת בהתאם לחוזה מוסכם וידוע בין הצדדים, כותב החוזה העתידי מתחייב לקנות את הסחורה לאחר תקופה מסוימת במחיר מסוים, כלומר הרווחים מהקנייה והמכירה הם בעצם ההבדלים בין המחיר של הסחורה ביום שהיא נקנתה לבין המחיר ביום שהיא נמכרת.

המשקיעים הקטנים שמשקיעים באמצעות מסחר בחוזים עתידיים צופים שיהיו שינויים במחיר הסחורה שאותה הם קנו, כלומר הם משקיעים בחוזים עתידיים לצורכי מסחר ספקולטיבי, המשקיע מעריך שיהיו שינויים במחירה של סחורה ספציפית ולכן הם קונים את הסחורה באמצעות מסחר בחוזים עתידיים, כלומר הם רוכשים את הסחורה על הנייר בלבד ומוכרים את הסחורה בזמן שנראה להם כדי להשיג רווחים.

 

חברות גדולות אשר משתמשות באופציה של מסחר בחוזים עתידיים משתמשות בכלי זה כדי לשמור על מחיר הסחורה למרות השינויים שיכולים לקרות למחיר שלה, אם לדוגמה חברת מזון גדולה רוצה שהמחיר שבו היא קונה את סחורת הקקאו שממנו היא מייצרת עוגות לא יעלה, היא קונה חוזה שאומר שמחיר טון קקאו יהיה כעבור תקופה מסוימת במחיר מסוים המקובל על חברת המזון, לכן אשר יש ירידה או עלייה במחירים חברת המזון מגנה על עצמה כי היא תקבל את הקקאו במחיר הקבוע בחוזה העתידי ולא במחיר הקיים בשוק.

 

כפי שאמרנו המשקיעים משתמשים בחוזים עתידיים למטרות ספקולציה בלבד, המשקיעים נהנים מהעלייה או מהירידה במחירי הסחורות, פעולות מסחר בחוזים עתידיים הן פעולות הדומות בעיקרן לקנייה ומכירה של מניות או של מטבעות חוץ. מסחר בחוזים עתידיים נעשה כיום באמצעות פלטפורמת מסחר אלקטרונית המציגה את הגרפים של הסחורה בה המשקיע רוצה לסחור, אם המשקיע מעריך שהסחורה הולכת לעלות הוא ירכוש את הסחורה על ידי פקודות רגילות של קנייה, או במידה שהמשקיע מעריך שהסחורה הולכת לרדת הוא מוכר את הסחורה באמצעות פקודות מכירה.

 

כאשר אנחנו מדברים על מסחר בחוזים עתידיים על סחורות אנחנו מדברים על חוזים עתידיים בסחורות כגון: נפט, חיטה, קפה, אורז וכדומה ניתן גם לבצע מסחר בחוזים עתידיים על מדדים או מטבעות חוץ חוזים עתידיים על מתכות, חוזי אנרגיה, חוזים עתידיים על שערי ריבית ועוד. המשקיעים מעדיפים לבחור באופציה של מסחר בחוזים עתידיים בגלל המינוף הגבוה, כלומר הסוחרים יכולים לקנות מספר חוזים עתידיים באמצעות ביטחונות מועטים. הביטחונות הם הכספים הנמצאים בחשבון המסחר של המשקיע ואם חשבונו של הסוחר יורד מתחת לביטחונות המבוקשים העסקה נסגרת באופן מיידי, רווחים יכולים להגדיל את הביטחונות  גם אם הם לא מומשו.

 

מסחר בחוזים עתידיים הוא מסחר נזיל מאוד, המרווח בין הקנייה למכירה של החוזה העתידי הוא מרווח נמוך, ציטוטי המחיר אינם נשלטים על ידי עושי שוקו והם נקבעים על פי העסקה האחרונה שנעשתה על ידי הסוחרים באותו חוזה.

 

מסחר בחוזים עתידיים כמו מסחר במניות ומסחר במטבעות חוץ הוא מסחר מורכב שיש בו סיכונים רבים, לכן כדי לסחור בהצלחה בחוזים עתידיים כדאי ללמוד היטב את הנושא ולהיות בעל הבנה ובעיקר סבלנות, כי אין ספק כי מסחר בחוזים עתידיים לפחות בתקופה הראשונה שלו הוא משחק של הישרדות, למשקיעים מתחילים היינו ממליצים לקחת קורס בנושא מסחר בחוזים עתידיים כדי להבין כיצד בדיוק עובד המסחר ומה הם היתרונות והסיכונים שבו.

לקבלת הצעות להשקעה מתאימה

עליך למלא את פרטיך לקבלת הצעה ממספר בתי השקעות שונים

אני מאשר/ת קבלת דוא"ל בנושא חדשות, עדכונים, מבצעים ופרסומות מאתר קרדיט ישראל

 y