תיק השקעות

תיק השקעות הוא למעשה מכלול של ניירות ערך וערוצי השקעה נוספים כמו השקעה בעסק או בנדל"ן, שמוחזק על ידי לקוח משקיע, ואמור לייצר תשואה נאה עבור הלקוח. אם אדם משקיע בבורסה לניירות ערך במספר מניות, הרי שכל המניות שהוא משקיע בהן בכל נקודת זמן הן תיק ההשקעות שלו. תיק ההשקעות יכול כמובן להשתנות מדי פעם בפעם, ויכול אף להשתנות מספר פעמים ביום במידה ומדובר במשקיע ספקולנט המנסה לייצר רווחים גבוהים בסיכון גבוה. 

בחירת ניירות הערך וערוצי ההשקעה הוא אחד השלבים הקשים והחשובים ביותר בכל הנושא של השקעה. אילו מניות לקנות, איך בכלל אפשר להגיע אליהן, להכיר אותן, לדעת שהן אטרקטיביות, אילו עוד ערוצי השקעה אפשר לשלב בתיק, ואיך לבחון אותם? כל אלה שאלות העומדות בפני אדם המרכיב תיק השקעות ומנהל אותו.


סוגים שונים של תיק השקעות

אפשר לומר שקיימים סוגים שונים ומגוונים של תיקי השקעות, בהתאם למאפיינים של ניירות הערך וערוצי ההשקעה השונים שהוא מכיל. כך למשל, תיק השקעות המכיל מניות סולידיות בעלות תנודתיות נמוכה בהשקעה לאורך זמן, הוא תיק השקעות סולידי. תיק השקעות המורכב בעיקר ממניות הבנקים, חברות הביטוח וחברות הפעילות בשוק ההון הוא תיק השקעות בעל אוריינטציה פיננסית, תיק השקעות המבוסס כולו על אג"ח הוא תיק השקעות בטוח, תיק השקעות שנעשית בו פעילות מתמדת כמה פעמים ביום הוא תיק השקעות לטווח קצר, בעוד תיק השקעות שאינו משתנה כמעט לאורך זמן הוא תיק השקעות לטווח ארוך.


מי מנהל תיקי השקעות?

ובכן, כל משקיע יכול לנהל את תיק ההשקעות של עצמו. המשקיע יכול לבחור את המניות וערוצי ההשקעה שהוא רוצה להשקיע בהם, ולרכז בעצמו את כל פעילויות ההשקעה שלו. לאחר מכן עליו גם לנהל את התיק, לראות האם יש צורך למכור חלק מהנכסים ולקנות נכסים אחרים, האם יש צורך להגדיל את ההשקעה בערוץ מסויים שחווה צמיחה, או להפחית את ההשקעה בערוץ אחר שנעשה יותר מסוכן. העניין הוא שכדי להחליט מה הולך לקרות בכל ערוץ השקעה, צריך להיות בעל ידע עדכני, להיות מחובר לשוק, לקרוא על הפעילות העסקית של החברות העומדות מאחורי המניות, על השוקים בהם משקיע הלקוח וכדומה. במרבית המקרים, מי שהוא עושה את זה הוא פשוט מאוד מנהל תיקי השקעות, או יועץ השקעות שזאת העבודה שלו.


מה חשוב לדעת על תיקי השקעות?

 אחד הדברים החשובים בכל תיק השקעות הוא האיזון. הגורם המניע את שוק ההון הוא הסיכון. לכל השקעה שאנו מבצעים יש סיכון מסויים, ובהתאם לסיכון גם הסיכוי לייצר תשואה. השקעה בחסכון בריבית של הבנק היא בטוחה ולכן התשואה שלה מאוד נמוכה. השקעה במניה תנודתית מאוד יכולה לייצר תשואה נאה מאוד, אך ההשקעה בה כרוכה בסיכון רב. תיק השקעות צריך להיות מאוזן מבחינת הסיכון שהוא מכיל. צריכות להיות בו מניות בעלות מאפייני תנודתיות וסיכון שונים, מניות מענפי כלכלה שונים וכדומה, כך שלכל השקעה מסוכנת, תהיה השקעה סולידית שתאזן את הסיכון הכללי של התיק, ולהיפך.

לקבלת הצעות להשקעה מתאימה

עליך למלא את פרטיך לקבלת הצעה ממספר בתי השקעות שונים

אני מאשר/ת קבלת דוא"ל בנושא חדשות, עדכונים, מבצעים ופרסומות מאתר קרדיט ישראל

 y