הבורסה לניירות ערך

הבורסה לניירות ערך היא למעשה מוסד ציבורי שבתוכו נסחרים ניירות ערך. הבורסה ממוקמת ברחוב אחד העם בתל אביב, קרוב למרכז העסקים של ישראל. ניירות ערך כשמם כן הם, הם ניירות בעלי ערך. ניירות אלה יכולים להיות בצורת מניות שהנפיקה חברה כלשהי למסחר בבורסה, או אג"ח שהנפיקה חברה כלשהי כדי לקבל הלוואה מהציבור, ועוד מגוון רחב של ניירות ערך מסוגים שונים.

העניין הוא שכמו כל מוצר, הערך של אותם ניירות ערך נובע בעיקר מהביקוש וההיצע שלהם. ניירות ערך בעלי ביקוש גבוה עולים בהכרח, וניירות ערך בעלי ביקוש נמוך סובלים מערך נמוך יותר. את קביעת הערך של ניירת הערך, את קביעת הביקוש וההיצע של הניירות הללו, מבצעים בבורסה לניירות ערך.


עד כמה משפיעה הבורסה על המשק?

השפעתה של הבורסה על הכלכלה הישראלית היא משמעותית. בבורסה, מעצם הגדרתה, נסחרות כל החברות הגדולות ביותר במשק, ולצידן גם הרבה חברות קטנות. כאשר הבורסה למשל קורסת, זה אומר שערכן של אותן חברות גדולות נשחק, מה שעלול לגרום במצבים קיצוניים לקריסת אותן חברות, לפיטורים המוניים, ולפגיעה בתחרות במשק. זה הוא כמובן מצב קיצון, אך תהליך זה מתנהל באופן קבוע במינונים נמוכים ומצומצמים. ההשפעה היא גם בכיוון השני. כאשר המשק נמצא במצב קשה, הבורסה חווה ירידות שערים של ניירות הערך הנסחרים בה, אם כי במרבית המקרים מדובר במצבים חולפים.


האם הבורסה טובה לנו?

הבורסה היא למעשה כלי שמצוי בידי חברות עסקיות על מנת לגייס כסף מהציבור. כאשר חברה רוצה להשקיע המון כסף כדי לייצר צמיחה של הפעילות שלה, היא צריכה לגייס הרבה כסף לצורך הפעילות. הערוץ היחיד העומד לרשותה בקנה מידה מספיק, הוא הציבור, ואת זה היא עושה באמצעות הנפקת ניירות ערך לציבור, בתמורה לכספו של הציבור. החברה למעשה מעניקה לציבור בעלות על החברה בתמורה לכסף שהוא משקיע בה. מנגנון זה מאפשר לחברות לצמוח, להרחיב את פעילותן, ובסופו של דבר זה לטובת המשק מאחר וזה מייצר מקומות עבודה, מגדיל את הייצוא, מגדיל את תשלומי המס של החברות האלה למדינה, ומעודד יצירת מקומות עבודה של ספקי שירות המספקים שירותים תומכים לאותן חברות.


איך משקיעים בבורסה?

 ההשקעה בבורסה מתבצעת באמצעות ברוקרים שהם סוכני השקעה העובדים בבורסה. אנשי מקצוע אלה אחראים לרכז את כל בקשות הקנייה והמכירה של לקוחותיהם עבור ניירות ערך מסויימים, ולבצע את העסקאות כאמור. את תפקיד הברוקרים ממלאים הרבה פעמים הבנקים הגדולים בישראל כמו בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי וכדומה. למעשה, כאשר אתם רוצים להשקיע בבורסה תוכלו לגשת לבנק שלכם ולפתוח חשבון לניירות ערך. בחשבון זה תוכלו להפקיד כסף שיוקדש כולו להשקעה בבורסה. לאחר מכן תוכלו, באמצעות האינטרנט, לתת הוראות שוטפות לבנק לגבי פקודות קניה ומכירה של ניירות ערך שונים על פי רצונכם. פקודות אלה מועברות לבנק ומבוצעות בפרק זמן של שניות מה שמאפשר לכם שליטה טובה יותר מאי פעם בכסף שלכם בבורסה.

לקבלת הצעות להשקעה מתאימה

עליך למלא את פרטיך לקבלת הצעה ממספר בתי השקעות שונים

אני מאשר/ת קבלת דוא"ל בנושא חדשות, עדכונים, מבצעים ופרסומות מאתר קרדיט ישראל

 y