ביטוח רעידות אדמה

לאחרונה אנו שומעים חדשות לבקרים על רעידות אדמות שמתרחשות ברחבי העולם. רעשי האדמה הקטלניים משאירים אחריהם נזקים בהיקף של מיליארדים, אלפי תושבים חסרי אונים ללא קורת גג ואף גורמים לעיתים לאובדן אנושי רב. רעש אדמה בעוצמה גבוהה בארץ הוא רק עניין של זמן. מיקומה הגיאוגרפי של ישראל אמור להדליק נורת אזהרה בייחוד בשל מיקומה על השבר הסורי-אפריקאי, המתאפיין בפעילות גיאולוגית מרובה ולכן מועד לפורענות. בנוסף, מזהירים הגיאולוגים כי ככל שהשנים חולפות, כך גדלה ההסתברות להתרחשות של רעידת אדמה בישראל.

למה כדאי לרכוש ביטוח נגד רעידות אדמה?
בזמן אמת, מדינה קטנה כמו ישראל תתקשה להתמודד עם אומדן נזק בסדר גודל של אסון זה. להפתעת התושבים הנמנעים מרכישת ביטוחיים אישיים, אין המדינה מחויבת לפצות את אזרחיה בגין רעידת אדמה. זאת למרות תוקפו של חוק פיצוי לנפגעי אסון טבע, המעניק כיסוי רק בגין נזק שהביא לאובדן הכנסה. למעשה, גם אם המדינה אכן תחליט להעניק פיצוי לנפגעי רעש האדמה, הכיסוי לא יכלול דברי ערך. לכן, רבים נוטים להימנע מרכישת פוליסת ביטוח רעידות אדמה במטרה לחסוך בתשלומי הפרמיה, אך במקרה של רעש אדמה הם ייאלצו להתמודד עם נטל כלכלי כבד. כיום, ביטוח רעידות אדמה נחשב לפתרון יחיד והכרחי, המונע הפסדים כלכליים עצומים ומסייע להתמודד עם נזקים בלתי צפויים העלולים להיגרם כתוצאה מרעש האדמה.

 

 

אילו סוגי כיסוי קיימים?
ביטוח נגד רעידות אדמה מעניק פיצוי כספי מלא על ערך הנכס בעקבות רעש האדמה. הפיצוי הכספי יינתן הן בעקבות נזקים מזעריים והן בעקבות הרס מוחלט. ניתן לרכוש כיסוי רעידות אדמה כחלק מביטוח דירה המכסה נזקי טבע שונים וכחלק מביטוח משכנתא המחייב את בעלי הנכס הממושכן לרכוש כיסוי מפני רעידות אדמה (חובה זו חלה רק על כיסוי מפני נזק למבנה). מבוטח המעוניין לצרף כיסוי על התכולה יידרש לבקש זאת במפורש מחברת הביטוח. בנוסף, חשוב לזכור כי רעידת אדמה עלולה לפגוע גם בבתי עסקים שונים ולהוביל לאובדן רווחים משמעותי. לכן, מומלץ לרכוש כיסוי רעידות אדמה כחלק מפוליסת ביטוח עסקי, המעניק כיסוי מקיף על הנזקים שנגרמים למבנה או כחלק מפוליסת ביטוח אובדן רווחים (מבוטח המעוניין בכיסוי על ציוד עסקי/מסחרי/מקצועי יידרש לרכוש אותו בנפרד). חשוב לזכור כי ביטוח רעידות אדמה יכול להיות רלוונטי לפוליסות שונות, ולכן יש לוודא בעת הרכישה האם התווסף הכיסוי. במידה ולא, על הלקוח לבקש זאת במפורש מחברת הביטוח, מכיוון שסעיף זה לרוב לא נכלל באופן אוטומטי בפוליסה.

השתתפות עצמית בביטוח רעידות אדמה
בעת רכישת ביטוח רעידת אדמה, מומלץ לשים לב לחישוב השתתפות עצמית מסכום הפוליסה, שערכה משתנה בהתאם לסוג הביטוח – עסקי או פרטי. השתתפות עצמית בביטוח פרטי נעה בטווח של 2% עד 15% מסכום הביטוח הכולל. השתתפות עצמית בביטוח עסקי מהווה 10% מסכום הביטוח הכולל, כאשר הסכום המינימאלי הוא 7,500$ והמקסימאלי 1,250,000$. יש לזכור כי לעיתים חברות הביטוח מאפשרות להקטין את עלות הפוליסה באמצעות הגדלת סכום ההשתתפות העצמית. כך שככל שההשתתפות העצמית תהיה גבוהה יותר – ניתן לרכוש פרמיה זולה יותר.

 

 

לקבלת הצעת ביטוח דירה
מלא את הפרטים הבאים וקבל הצעה אטרקטיבית ללא כל התחייבות מצדך
*שם מלא
*טלפון
*דוא"ל
*סוג הנכס