כיצד לפעול במקרה של גניבת רכב

עצרתם לחצי שעה במרכז העיר וכשחזרתם גיליתם שהרכב נעלם? תחילה אתם בוודאי סבורים ששכחתם היכן החניתם את הרכב, ואחר כך מבררים אם חלילה גררו אותו. לבסוף מחלחלת ההכרה שהתסריט הגרוע מכל אכן אירע – רכבכם נגנב. למרבה הצער, תסריט זה בשינויים קלים מוכר לאנשים רבים במדינת ישראל, בה פריצת וגניבת רכבים מהווה מכה של ממש. על כן, חשוב לדעת שבמידה ורכבם נגנב קיימים מספר צעדים שעליכם לבצע, בתקווה למצוא את הרכב ובעיקר על מנת  לקבל את המגיע לכם מחברת הביטוח.

car

מכת גניבות רכב במדינת ישראל

במדינת ישראל, גניבת רכבים הינה תופעה נרחבת ובעייתית, כשלמשטרה יכולות מוגבלות למונעה או לאתר את הרכבים הגנובים ואת העבריינים שעומדים מאחורי הפעולות. למעשה, מרבית הרכבים שנגנבים מפורקים תוך זמן קצר עבור חלקי חילוף לשוק הרכב, ולכן הסיכוי לאתרם נמוך מאוד. יש לציין כי רוב הרכבים נגנבים באמצעים אלימים של פריצת מנעול הדלת או שבירת חלון, כשלאחר הפריצה הרכב מונע על ידי חיבור חוטי ההנעה או על ידי החלפתו של מחשב הרכב. בנוסף לכך, רכבים גם נגנבים על ידי גניבת מפתחות הרכב, ומארב לבעלי רכבים שעוזבים אותם לרגע פתוחים ומונעים. חשוב להדגיש כי אמצעי מיגון מתקדמים בהחלט עשויים להרתיע או לעקב גניבת רכב, אך הם לא יכולים למונעה.

 

דיווח למשטרת ישראל

הדבר הראשון שיש לעשות ברגע שברור לכם שרכבם נגנב, הוא ליצור קשר עם משטרת ישראל ולדווח על המאורע. בדיווח זה יש לספק לשוטרים כמה שיותר מידע ופרטים אודות התקרית. המידע כולל את מספר הרכב, סוג, צבע ושנה, מאפיינים מיוחדים, מקום ושעה משוערת של הגניבה. כמו כן, במידה שאתם או אחרים היו עדים לגניבה או לאירועים מחשידים שיכולים להיות קשורים אליה, יש לדווח עליהם בפרוטרוט למשטרה. חשוב להבין כי כל בדל מידע ואף הקטן ביותר, יכול לסייע לשוטרים שמחברים אותו למאגרי הנתונים הקיימים ברשותם, ומכאן להוביל לתפיסת הגנבים ולאיתור הרכב שלכם או של אחרים.

 

מטרת הדיווח למשטרה אודות רכב גנוב

לאחר הדיווח, המשטרה תשלח את המידע והפרטים שמסרתם למוקד ההודעות, שיעבירם לכלל תחנות המשטרה ברחבי הארץ.  פעולה זו תסייע בקידום החקירה וייתכן שאף תוביל לאיתורו של הרכב הגנוב. מעבר לכך, הדיווח למשטרה הכרחי על מנת להתחיל ולהפעיל את כיסוי פוליסת הביטוח, מאחר שכיסוי לא יאושר בלעדיו.   

 

דיווח לחברת הביטוח

יש להודיע על גניבת הרכב לחברת הביטוח כבר לאחר הדיווח למשטרה, ולהעביר לידיה את דו"ח המשטרה שמאשר ומפרט את תלונת המבוטח אודות הגניבה, פרטי הרכב ופרטי האירוע. יש לציין כי מרבית חברות הביטוח בימינו מפעילות מוקד טלפוני מיוחד למקרים אלו, הפועל ברציפות 24 שעות ביממה. בעקבות הדיווח תשלח החברה למבוטח מכתב המפרט את המשך ההתנהלות בתביעה.

 

חקירת חברת הביטוח

עם הדיווח על גניבת רכב לחברת ביטוח מתחילות פעולות חקירה מקדימות של החברה עצמה, שנועדו לבחון את אמיתות הגניבה, לסייע בניסיונות איתור הרכב, ולבדוק אם הרכב עמד בתנאי הפוליסה הנדרשים. למען מטרה זו חברות הביטוח דורשות שיוצגו בפניהן הפרטים הבאים, לרוב עד כ- 10 ימים לאחר הדיווח הראשון:

 • דו"ח משטרה מקורי ומפורט.
 • הצהרת המובטח והסכם הביטוח שלו.
 • טופס 1010 ממשרד הרישוי.
 • רישיונות מקוריים של הרכב שנגנב, תעודת זהות ורישיון נהיגה של המבוטח.
 • אישורים ומסמכים אודות עבור הביטוחי של הרכב.
 • מידע אודות הנהג העיקרי של הרכב בשלוש שנים האחרונות.
 • כל מפתח ושלט נוסף של הרכב.
 • היסטוריית הרכב בחודשים שקדמו לגניבה במטרה לעקוב אחר נסיבותיה. הבחינה מקיפה בין היתר את טיפולי הרכב האחרונים, מידע ומסמכים אודות רכישת אבזרים לרכב.
 • מפרט טכני אודות מערכת המיגון של הרכב.
 • התנהלות בעל הרכב קודם הגניבה.
 • במידה שהרכב עוקל או שועבד, יש להגיש לחברת הביטוח אישור על הסרת תנאים מגבילים אלו.
 • טופס העברת בעלות על הרכב, חתום ומאושר על ידי עורך דין.
 • טפסים נוספים שהמובטח נדרש למלא, בהתאם לדרישות חברת הביטוח.

 

בחינת התנהלות רשלנית של בעל הרכב

חשוב לדעת כי פוליסת ביטוח רכב מפני גניבות דורשת עמידה במספר תנאים, אשר מבטיחים הגנה אלמנטארית לכלי הרכב ומונעים את גניבתו. תנאים אלו משתנים בין חברות הביטוח והפוליסות השונות, וחשוב להיות מודעים אליהם מבעוד מועד. למעשה, החקירה שמנהלת חברת הביטוח בעת גניבת רכב, בוחנת גם שלא היתה מעורבת התנהלות רשלנית מצד המבוטח או נהג הרכב. התנהלות רשלנית שכזו עשויה להתבטא בין היתר בהשארת רכב לא נעול או עם חלונות פתוחים, וכן בהשארת המפתח ברכב מונע או לא מונע. בנוסף, התנהלות רשלנית עשויה לנבוע מחוסר קיום או אי הפעלת אמצעי המיגון שפוליסת הביטוח דרשה. חשוב להבין שהוכחת התנהלות רשלנית של המבוטח תמנע לרוב את קבלת כספי הביטוח בגין גניבת הרכב.

 

קבלת פיצויים מחברת הביטוח

אופן הכיסוי, גובה פיצויי הביטוח ועלות ההשתתפות עצמית בגין גניבת רכב, תלויים בסוג ובגובה הפוליסה שאותה רכש המבוטח, לרוב במסגרת ביטוח מקיף. כמו כן, יש להיות ערוכים לעובדה שקבלת כספי הפיצויים בגין גניבת רכב הינה הליך שאורך מספר שבועות ואף יותר, וזאת בהתאם לממצאי ונתוני כל מקרה לגופו. במהלך תקופת ההמתנה ובהתאם לתנאי פוליסת הביטוח, ייתכן שתהיו זכאים לקבל מחברת הביטוח רכב חלופי, ואם לא – תידרשו להמציא פתרונות שינוע בכוחות עצמכם.

קבלת הצעת ביטוח רכב
מלא את פרטייך וקבל הצעה אטרקטיבית
לביטוח רכב ללא כל התחייבות מצדך

*שם מלא
*אזור מגורים
*טלפון
*דוא"ל
*גיל הנהג הצעיר ביותר
*סוג הביטוח
*יצרן הרכב
*דגם הרכב
*שנת יצור
*מספר תביעות ב 3 שנים האחרונות