סעיף הגנה משפטית בביטוח רכב

כל אדם עלול להיקלע במהלך חייו לתביעות משפטיות בשל תאונות דרכים ועבירות תעבורה, בין אם עקב חוסר זהירות, חוסר שימת לב, טעות או רשלנות. עבירות אלו נחשבות גם לעבירות פליליות וכרוכות בהרבה קשיים נפשיים, אך גם כלכליים. זאת מאחר שבמהלך תביעות קיים צורך לממן את הוצאות המשפט, שיכולות להגיע בקלות לעשרות אלפי שקלים. על מנת להימנע מהוצאות אלו, חברות הביטוח מציעות כחלק מביטוחי הרכב סעיף כיסוי מיוחד עבור הגנה משפטית.

car

חשיבות הגנה משפטית הולמת בעבירות תעבורה

הליכים משפטיים בגין עבירות תעבורה כמו מהירות מופרזת, תאונות דרכים ודוחות שונים, מהווים תופעה שכיחה ונפוצה. התביעות עצמן עשויות לעסוק במגוון נסיבות, כדוגמת חוסר הסכמה על אשמה בתאונה, גובה פיצויים  או עצם קיומה של עבירת תנועה, מידת חומרתה וענישתה. מעבר לכך, עבירות תעבורה הינן עבירות פליליות, וככאלו הן עלולות להיות בעלות השלכת מרחיקות לכת עבור הנתבעים. ההשלכות עשויות להתבטא תחילה בצבירת נקודות, ולהגיע עד שלילת רישיון על תנאי או בפועל לתקופה קצרה או ארוכה. עבור אנשים רבים רישיון הנהיגה מהווה צורך קיומי, בין אם לצרכי פרנסה או התנהלות יומיומית תקינה. בנוסף לכך, עבירות תעבורה עלולות להוביל לקנסות כבדים ואף למאסר על תנאי או בפועל גם לתקופות ארוכות. כפועל יוצא מכך, קיימת חשיבות מרובה לייצוג משפטי הולם בתביעות תעבורה, שכאמור עשוי להסתכם בהוצאה כספית כבדה.

 

הצורך בסעיף הגנה משפטית לכיסוי הוצאות עורך דין

 כאמור, תביעות תעבורה דורשות מהנתבע לשכור את שירותיו של עורך דין מקצועי, מנוסה ואיכותי,  ולא אחת מדובר בהליכים ארוכים, סבוכים ויקרים. עלותם עלולה להגיע לעשרות אלפי שקלים, ומהווה עול כספי כבד על הנתבע. על מנת להתמודד עם מצבים אלו ולהקל על העול הפיננסי, קיימת אפשרות כיסוי ביטוחי עבור הגנה משפטית.

 

ביטוח הגנה משפטית

סעיף הגנה משפטית הינו כיסוי ביטוחי שאינו כלול במסגרת ביטוח חובה בסיסי, אלא מופיע במסגרת פוליסות ביטוח צד שלישי וביטוח מקיף. ביטוח הגנה משפטית, המכונה באנגלית legal expenses insurance, נועד לכסות הוצאות משפטיות עבור שכר טרחה לעורך דין במהלך תביעות תעבורה  אזרחיות או פליליות. זאת, בין אם מדובר בעבירות פליליות קלות או חמורות, שדינן עד או מעל 3 שנות מאסר. כיסוי זה ניתן לעיתים קרובות לא רק עבור המבוטח, אלא גם עבור בן או בת זוגו וילדיו שהינם בני 18 ומטה. כמו כן, הכיסוי ניתן עבור תביעות והליכים משפטיים אשר החלו במהלך תקופת הביטוח, ואף בהליכים שהחלו עד שנה בטרם תקופת הביטוח. יחד עם זאת, יש לציין כי הכיסוי אינו תקף עבור תביעות בהן המבוטח נהג תחת השפעת סמים או אלכוהול.

 

גובה ותקופת כיסוי הגנה משפטית

סעיף הגנה משפטית מכסה לרוב הוצאות שכר טרחת עורך דין בסכום המגיע עד 15 או 20 אלף ₪. הכיסוי תקף בדרך כלל לתקופה של עד שלוש שנים מיום המאורע התעבורתי שבגינו הוגשה התביעה. על מנת לקבל כיסוי זה יש צורך להציג בפני חברת הביטוח חשבוניות מס עבור פרוטוקולים בבית המשפט, המוכיחים את ייצוגו של הנתבע על ידי עורך דין מטעמו.

 

 זכאות לכיסוי הוצאות בית משפט

חשוב לדעת כי הרבה חברות ביטוח מכלילות בפוליסת ביטוח רכב מקיף וגם בביטוח צד ג' סעיף  הגנה משפטית. ואולם, מסתבר שהרבה מבוטחים אינם מודעים לקיומו של כיסוי זה ולא מממשים אותו. חוסר הידיעה גורם בפועל למרבית המבוטחים לממן מכיסם את עלויות עורך הדין עבור תביעות תעבורה שונות המוגשות נגדם. לכן, במידה ומוגשת נגדכם תביעת תעבורה ובטרם שכירת שירותי עורך דין, כדאי שתבדקו אם שירות זה אינו ממומן על ידי חברת הביטוח. מאידך, בעת שאתם רוכשים פוליסת ביטוח חשוב להבין אם סעיף זה כלול בפוליסה, ואם לא – מומלץ להוסיפו. מדובר בתוספת שלרוב אינה משמעותית, ובהחלט מצדיקה את ההשקעה.

 

סיוע משפטי של חברת הביטוח

אפשרות נוספת למימוש סעיף הגנה משפטית, שחלק מחברותה ביטוחו מספקות, הוא העמדת עורך דין מטעמן עבור המבוטח. אפשרות זו חוסכת מהמבוטח את הצורך למצוא איש מקצוע בקיא ומומלץ בדיני תעבורה . כמו כן, הגישה פוטרת את המבוטח מלרכוש את שירותי עורך הדין, בהיותו למעשה מועסק על ידי חברת הביטוח.

 

הרחבת סעיף הגנה משפטית גם להוצאות נפשיות

חשוב לדעת כי מלבד כיסוי הוצאות כספיות בגין תביעות תעבורה, חלק מחברות הביטוח מאפשרות להרחיב סעיף זה גם לכיסוי הוצאות נפשיות. עבור אנשים רבים מהשורה וגם בני משפחותיהם, תביעה משפטית מהווה טראומה נפשית הדורשת סיוע מקצועי על מנת להתמודד עימה. לצורך מטרה זו קיימת אפשרות הרחבת סעיף הגנה משפטית עבור הוצאות חלק מהטיפולים הפסיכולוגיים, פסיכיאטריים או טיפוליים נפשיים אחרים. מדובר בטיפולים שהמבוטח או בני משפחתו נדרשו להם במהלך ובעקבות התביעה המשפטית. 

 

בחינת תנאי סעיף הגנה משפטית

בעת בחינת סעיף הגנה משפטית בפוליסת ביטוח רכב, מומלץ לבדוק את תנאי ונתוני הכיסוי המסופקים, ואם הם מכסים רק את המבוטח או גם את בני משפחתו . עוד חשוב לבחון את גובה הכיסוי שחברת הביטוח מספקת, ואת מידת ההשתתפות העצמית שהינה על פי רוב סמלית ועומדת על מאות שקלים בודדים. מעבר לכך, יש לבחון את כל פרטי סעיף ההגנה המשפטית על מאפייניו, תנאיו ומגבלותיו השונות.

 

 רוצה ללמוד עוד על ביטוח רכב ?

לחץ על הלינק ללמוד על מגדל ביטוח רכב

 

 

קבלת הצעת ביטוח רכב
מלא את פרטייך וקבל הצעה אטרקטיבית
לביטוח רכב ללא כל התחייבות מצדך

*שם מלא
*אזור מגורים
*טלפון
*דוא"ל
*גיל הנהג הצעיר ביותר
*סוג הביטוח
*יצרן הרכב
*דגם הרכב
*שנת יצור
*מספר תביעות ב 3 שנים האחרונות