מסמך היעדר תביעות בביטוח רכב

מעוניינים לקבל הנחות מחברת ביטוח הרכב שלכם? אינכם מבינים מדוע עלות דמי הביטוח שלכם עלו לאחרונה? סביר להניח שיש לכך קשר לנתונים הרשומים מסמך קטן, המכונה מסמך היעדר תביעות. מידי שנה מגיעה למבוטחי רכב חבילת מסמכים המיועדת עבור חידוש הביטוח שלהם. מסמכים אלו כוללים בין היתר גם מסמך היעדר תביעות בביטוח רכב, המונפק על ידי חברת הביטוח. חשוב לדעת כי למסמך זה שהינו פשוט לכאורה, יש השפעה ישירה על עלויות פוליסת הביטוח לרכב שלכם. לכן, עליכם לשמור את המסמך כעדות לעברכם הביטוחי, והוא יהווה הוכחה לזכאותכם לקבלת הנחה בפרמיית הביטוח.

car

ייעוד ומשמעות מסמך היעדר תביעות

 

מסמך היעדר תביעות מיועד רק עבור מבוטחי ביטוח מקיף וביטוח צד ג', ולא עבור ביטוח חובה לרכב. מסמך זה משמש כעדות ותצהיר אודות אי מעורבות המבוטח בתביעות פיצויים כנגד חברת הביטוח בשנת הביטוח האחרונה, וזאת כנגד נזקים שנגרמו כתוצאה מתאונות. במרבית המקרים מסמך זה יכלול תביעות של המבוטח עד 3 שנים אחורנית.

 

הליך הנפקת מסמך היעדר תביעות

 

מסמך היעדר תביעות, המכונה גם תעודת היעדר תביעות, מונפק ונשלח על ידי חברות הביטוח פעם בשנה בסוף תקופת הביטוח. כמו כן, במידה שהמסמך לא הגיע בדואר או אבד, מומלץ להנפיק אותו מחדש דרך חברת ביטוח הרכב שלכם. יש לציין כי בחברות ביטוח ישירות מדובר בתהליך שונה, בו המבוטח מצהיר מול חברת הביטוח דרך הטלפון על אי מעורבותו בתביעות ביטוח. ההצהרה מאומתת רק במקרים של תביעות פוליסת ביטוח הרכב.

 

השפעת תביעות ביטוח רכב על גובה הפרמיה

 

למעשה, מרכיב התביעות בעברו של מבוטח, או במילים אחרות היסטוריית הנהיגה שלו, הינו בעל משמעות באשר לגובה הפרמיה של פוליסת ביטוח הרכב אותה יידרש לשלם. במרבית המקרים, מי שתבע ב- 3 השנים האחרונות את חברת הביטוח, לא יהיה זכאי להטבות והנחות מחברת הביטוח ובעת חידוש פוליסת הביטוח יידרש לשם תוספת למחיר הפוליסה, המכונה מאלוס. גם בעת מעבר לחברת ביטוח אחרת, עבר התביעות של המבוטח ממשיך ללוותו ולקבוע את גובה פוליסת הביטוח.  מנגד, למי שאין עבר תביעות ביטוח ב- 3 שנים האחרונות, מה שמעיד על היותו נהג זהיר, ניתנת זכאות בעת חידוש הפוליסה לקבלת הנחות משמעויות מחברות הביטוח, המכונות בונוס. ראוי לחזור ולציין כי השפעת מסמך זה תופסת רק עבור ביטוח צד ג' וביטוח מקיף, ואין לה שום קשר לעלות ביטוח חובה. בנוסף, חשוב לדעת כי חברות הביטוח אינן נוהגות להתייחס לתביעות ביטוח ישנות, בפרק הזמן העולה על 3 שנים. כך לדוגמא, אם עברו של מבוטח היה נקי ב- 3 השנים האחרונות, אך בעבר היותר רחוק אכן תבע את חברת הביטוח, למידע זה לא אמורה להיות השפעה על גובה פוליסת הביטוח בשנה הבאה.

 

מדוע עולה סכום פרמיית הביטוח לאחר הגשת תביעה

 

אם מבוטח תבע פיצויים מחברת ביטוח הרכב, עלות הפרמיה שלו תעלה בהלך ה- 3 השנים הבאות  בקרב כל חברות הביטוח. זאת, בשל מספר סיבות:

  • הסטטיסטיקה מעידה כי מבוטח שתבע פעם אחת את חברת הביטוח שלו, הינו בעל סיכויים גבוהים יחסית להגשת תביעת פיצויים נוספת בשנים הקרובות. זאת לעומת מבוטח שלא הגיש אף תביעה. הווה אומר, שאותו מבוטח מהווה סיכון לעלות גבוהה יותר עבור חברת הביטוח.
  • הגשת תביעת פיצויים אחת ויותר כנגד חברת הביטוח, בהחלט עשויה להעיד על נהיגה לא זהירה של המבוטח. כלומר, אותו נהג נמצא בקבוצת סיכון גבוהה יותר למעורבות בתאונה, ובהתאם לכך גם חברת הביטוח נוטלת סיכון רציני יותר כשהיא מעניקה לו פוליסת ביטוח. מכאן שהיא תגבה גם ממנו סכום כסף גדול יותר עבור פרמיית ביטוח רכב מקיף או צד ג'.
  • גורם מרתיע בפני תביעות שווא – עליית מחירה של פוליסת ביטוח עקב תביעות ביטוח  בעבר, נועדה להרתיע את המבוטח מפני הגשת תביעות שווא, ומנגד לעודדו לשמור על עבר תביעות נקי שיפחית באופן ניכר את עלויות הפוליסה.

 

חשיבות שמירת מסמך היעדר תביעות

 

למעשה, מסמך היעדר תביעות משמש כראיה לעבר התביעות של המבוטח. את המסמך יש להציג בעת מעבר לחברת או לסוכנות ביטוח אחרת, ורק באמצעות הצגתו יהיו המבוטחים יכולים להוכיח את זכאותם לקבלת הנחות בדמי הפוליסה. לכן, חשוב לוודא כי מסמך זה הגיע אליכם בחבילת מסמכי חידוש ביטוח הרכב, ולשמור עליו למשך מספר שנים. 

 

הצהרת אמת במסמך היעדר תביעות

 

קיימת חשיבות מרובה להצהרה אמיתית ונכונה במסמך היעדר תביעות. יש להדגיש כי אי אמירת אמת שלא בתום לב נחשבת לעבירה על החוק. כמו כן, חברות הביטוח אינן מסתמכות רק על הצהרות המבוטח, ואם הוא מגיש תביעה הן יערכו בדיקות יסודיות על מנת לאמת את נתוניו. במידה ויתגלה כי בניגוד להצהרת המבוטח הייתה לו היסטוריה של תאונות ותביעות פיצויים כנגד חברת ביטוח, תביעתו החדשה בהחלט עשויה להדחות באופן מלא או חלקי. זאת עקב מסירת פרטים כוזבים ושקריים והונאת חברת הביטוח.

 

בשורה התחתונה

 

חשוב להבין שגם אם מדובר בתביעות קטנות, עבר תביעות הביטוח ישפיע באופן ישיר על גובהה של פוליסת הביטוח בשנה הבאה. לכן, במקרים של הפעלת ביטוח רכב עבור תביעות פיצויים בסכומים קטנים, כדאי לעיתים לשקול את כדאיות הגשת התביעה בהשוואה לתוספת (מאלוס) בדמי הפוליסה  ב- 3 השנים הבאות.

 

רוצה ללמוד עוד על ביטוח רכב ?

לחץ על הלינק ללמוד על מגדל ביטוח רכב 

קבלת הצעת ביטוח רכב
מלא את פרטייך וקבל הצעה אטרקטיבית
לביטוח רכב ללא כל התחייבות מצדך

*שם מלא
*אזור מגורים
*טלפון
*דוא"ל
*גיל הנהג הצעיר ביותר
*סוג הביטוח
*יצרן הרכב
*דגם הרכב
*שנת יצור
*מספר תביעות ב 3 שנים האחרונות