סל הבריאות

בישראל מקבלים חולים ומטופלים מגוון רחב של שירותים בריאותיים שאותם מממנת המדינה. בין אם מדובר במימון מלא או בהשתתפות עצמית שנדרשת ממבוטחי קופות החולים הרי שהדבר מקל על רבים שסובלים ממחלות שונות. את המושג סל בריאות שומעים אזרחי ישראל כבר לא מעט שנים. חשוב להבין מהו סל זה על מנת לדעת האם אפשר ליהנות מהשירותים שכלולים בו.

סל הבריאות הוא מושג כולל לשירותים רפואיים, טיפולים, תרופות ומכשור רפואי שכל מי שמבוטח בביטוח בריאות יכול ליהנות ממנו בהתאם לצרכיו ובהתאם לזכאותו. זוהי כנראה חובתה של המדינה כלפי האזרח, וכך ניתן לראות כיצד מדי שנה קובעת המדינה אלו שירותים ותרופות נוספים יכנסו לסל ואלו יאלצו לחכות לשנה או לשנים לאחר מכן. הסל נחלק לשירותים שמסופקים על ידי משרד הבריאות ועל ידי קופות החולים שפועלות במדינת ישראל.

 

מה כולל הסל כשאנו נזקקים לשירותי קופות החולים

 

באופן טבעי אלו שסובלים ממחלות שונות מעוניינים לראות מה כולל אותו סל מדובר. אחרי הכול מי שיגלה כי מכשור רפואי מסוים יכול להיות מסופק לו ללא עלות או כי תרופה מצילת חיים נכללת החל משנה מסוימת בסל הרי שהוא ירגיש כיצד קל לו יותר להתמודד עם מחלתו ועם מצוקותיו. כאמור מדי שנה סל הבריאות כולל יותר אלמנטים רפואיים שיכולים לעזור לאזרחים רבים בישראל, אך ניתן לראות כיצד באופן כולל הוא מציג לא מעט אלמנטים חשובים. כך למשל אפשר לראות כיצד מי שזקוק לאבחון, להתייעצות, לטיפול רפואי, לתרופות, לשירותי רפואה בעבודה, לאשפוז, לשיקום, לאביזרים ולציוד רפואי יכול לבדוק בסל ולגלות כי הוא יכול להיעזר בשירותים שקבעה המדינה על מנת להקל מאוד על בחייו.

 

הדברים שתחת אחריותו של משרד הבריאות

 

כחלק מהיותנו מדינת חוק מתוקנת אנו רואים כיצד משרד הבריאות מציג רשימה של שירותים שניתן ליהנות מהם במסגרת הסל. בין כל הסעיפים ברשימה ארוכה של הסל אפשר לראות כיצד מי שמעוניין בשירותים של רפואה אישית מונעת יכול ליהנות מחיסונים לתינוקות ולילדים, בדיקות התפתחות לגיל הרך, שירותי בריאות לתלמידי בית ספר, בדיקות שיניים ובדיקות שגרה, ועוד. זאת במסגרות כמו טיפת חלב או בית הספר למשל. גם דברים כמו אשפוז יומי לצורך מעקב סיעודי לסובלים ממחלה כרונית ושירותי בריאות הנפש במגוון מצבים כמו טיפולי חירום, מיון, אשפוז פסיכיאטרי ושירותי אמבולטוריים, הם כאלו שמציגים את חשיבותו של סל הבריאות. כאמור גם אלו שצריכים סיוע במימון מכשירי שיקום וניידות יכולים להיעזר בסל.

 

מהשתתפות עצמית ועד צורת הגבייה

 

בישראל קיים חוק ביטוח בריאות שמצביע על נקודות שונות ועל ההתנהלות מול מבוטחי קופות החולים. כך יכול המבוטח לראות כיצד החוק קובע שהקופות רשאיות לגבות תשלום עבור שירותים ועבור תרופות מסל הבריאות. תשלומים אלו מוגדרים כדמי השתתפות של המטופל והם ייגבו רק עבור שירותים ואלמנטים אחרים שאושרו על ידי שר הבריאות. עדיין חשוב להבין שלגבי הטבות סל הבריאות קופות החולים לא יכולות לגבות כל סכום שעולה על רוחן. על הקופות אסור גם לגרום לדחייה של מבוטחים בגלל הרקע הבריאותי או הכלכלי שלהם. חשוב גם לדעת שעל מנת להציג סיוע אמיתי לכלל אזרחי מדינת ישראל הרי שעל התשלומים להיות אחידים ושלא יהיה להם כל קשר או תלות לגבי הכנסתו של מבוטח כזה או אחר. 

לקבלת הצעת ביטוח רפואי פרטי

מלא את הפרטים הבאים ותקבל הצעה אטרקטיבית לביטוח בריאות ללא כל התחייבות מצדך

כן לא 

אני מאשר/ת קבלת דוא"ל בנושא חדשות, עדכונים, מבצעים ופרסומות מאתר קרדיט ישראל

 y