קופות חולים

לכל מדינה מערכת הבריאות שלה, ואלו יכולות להיות שונות מאוד האחת מהשנייה. בישראל נהוגה שיטה של קופות חולים. קופת חולים נחשבת לארגון רפואי שאין לו כוונות רווח, ושמעניק שירותי בריאות ללקוחותיו. בישראל, בהתאם לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, זכאי כל תושב ישראל לשירותי בריאות, בקופת החולים שהוא בוחר מבין ארבע הקופות הפעילות כיום.

המינוח קופות חולים

קופות החולים שפועלות כיום בישראל הן- שירותי בריאות כללית (שנקראה בעבר קופת חולים כללית), מכבי שירותי בריאות (שנקראה קופת חולים מכבי), לאומית שירותי בריאות (שנקראה קופת חולים לאומית) וקופת חולים מאוחדת. 3 מתוך 4 קופות חולים החליטו לשנות את שמן בסוף שנות התשעים, וזאת כדי להתאים למינוח האמריקאי שבתרגום ישיר הוא- שירותי בריאות, בניגוד לקופת חולים, שהוא מונח מושאל מהשפה הגרמנית.

ייעודן של קופות חולים

קופות החולים צריכות לתת שירות שכולל את סל השירותים הרפואיים הקבוע בחוק, וכולל תרופות, טכנולוגיות שונות ושירותי בריאות שונים, וזאת בחינם או בעלות מינימאלית.

מימונה של קופת החולים מסובסד על ידי המדינה, שמעבירה לקופה כספים דרך הביטוח הלאומי, שגובה מהתושבים מס בריאות. נוסף על סל השירותים הבסיסי שמציעות קופות החולים על פי חוק, הן יכולות להציע ללקוחותיהן סלים נוספים של שירותים אחרים, כמו רפואה משלימה, רופאים מומחים, טיפולי אסתטיקה, השתתפות במוצרים שונים, דיאטנית, סדנאות הפסקת עישון ועוד. הסלים האלו מוצעים בתשלים חודשי, ואין חובה לרכוש אותם אם אינכם מעוניינים בכך, אך אם תרצו, הקופה חייבת להרשות לכם לרכוש את סלי הרשות האלו, וליהנות מהשירותים שמוצעים דרכם.

קצת על קופות החולים השונות

מבין ארבע קופות חולים שפועלות כיום בישראל, הגדולה מכולן היא שירותי בריאות כללית, אשר מעניקה שירותים לכ-50 אחוזים מתושבי ישראל, בלמעלה מ-1300 מרפאות ו-14 בתי חולים. שירותי בריאות כללית נוסדה בשנת 1911, והיא הובילה להקמן של קופות חולים אזורים במקומות שונים בארץ. באמצע שנות התשעים נותק הקשר שבין קופת חולים כללית להסתדרות הכללית, עבר חוק ביטוח בריאות ממלכתי חובה, וקופת חולים כללית הפכה לארגון עצמאי.

לאומי שירותי בריאות, נוסדה בשנת 1933, על ידי רופאים שפוטרו מקופת החולים הכללית. המרפאה הראשונה בקופה הייתה בתל אביב, ולאחר מכן, התחברה הקופה הלאומית אל הסתדרות העובדים הלאומית, אך מאוחר יותר העניקה שירותים לכל אדם שביקש, מכל שכבה ונטייה פוליטית. ללאומי שירותי בריאות למעלה מ-300 סניפים שפזורים בכל הארץ.

מכבי שירותי בריאות, היא קופת חולים שנוסדה בשנות הארבעים, על ידי רופאים שרצו להקים גוף אלטרנטיבי לקופת החולים ההסתדרותית (קופת חולים כללית). שיטתם הייתה שונה משל קופות חולים אחרים- כוח אדם שכיר, ורופאים עצמאיים. מכבי עבדה בעיקר בערים הגדולות, וכמעט שלא הגיעה ליישובים מרוחקים וקטנים. באמצע שנות התשעים מכבי התרחבה וצירפה חברים רבים בכל רחבי הארץ. כיום מכבי אף מפעילה את רשת בתי החולים אסותא, וזאת כבתי חולים פרטיים ולא ציבוריים כמו שעושה הכללית. בקופה חברים קרוב לשני מיליון תושבים.

קופת חולים מאוחדת נוסדה באמצע שנות השבעים, על ידי איחוד בין שתי קופות חולים אחרות. לקופת החולים בעלות על בית חולים בשם משגב לדך, כמו גם על שני מלונות, ורשת לדיור מוגן וסיעודי. בשנת 2010 דווח על חשדות פליליים ושחיתות לכאורה שהתרחשו בקופה. עדיין לא התפרסמו תוצאות סופיות בנוגע לחקירה בקופת החולים.

לקבלת הצעת ביטוח בריאות

מלא את הפרטים הבאים ותקבל הצעה אטרקטיבית לביטוח בריאות ללא כל התחייבות מצדך

כן לא 

אני מאשר/ת קבלת דוא"ל בנושא חדשות, עדכונים, מבצעים ופרסומות מאתר קרדיט ישראל

 y