סיעודי מורכב

אדם סיעודי הוא אדם הזקוק לסיוע בהתנהלות היום יומית שלו, מאחר והוא אינו מסוגל לבצע אותה בעצמו. התנהלות זו יכולה לכלול את הפעולות הבאות: להתקלח, להתלבש ולהתפשט, לקום ולשכב, לאכול, לשלוט בסוגרים, ולהתנייד ממקום למקום.

אדם מוגדר סיעודי כאשר הוא נדרש לסיוע חיצוני ברוב או בכל הפעולות הללו. אנשים אלה זקוקים לסיוע של גורם סיעודי מקצועי או של בן משפחה. יחד עם זאת, לא תמיד יש לחולה בן משפחה שיכול לטפל בו, בין בגלל שהוא ערירי, ובין בגלל שבני משפחתו הם אנשים עובדים המנהלים משפחות, ואין ביכולתם להשקיע את הזמן הנדרש בטיפול בחולה הסיעודי.


ומה הוא חולה סיעודי מורכב?

סיעודי מורכב הוא מצב של חולה שבנוסף למגבלות הנ"ל, גם סובל ממחלה נוספת המעמידה אותו בסיכון בריאותי גבוה. כך למשל, עשויים חולים אלה לכלול חולי סרטן, איידס וכדומה. חולים אלה עשויים להיות מחוברים למכונות באופן קבוע ולכן נדרש עבורם פיקוח רפואי צמוד בנוסף לסיוע בהתנהלות היום יומית שלהם. במקרים כאלה, לא מספיק עובד סיעודי שיודע לבצע את הפעולות הפשוטות של האכלה, ניוד, הלבשה וכדומה, אלא דרוש איש מקצוע כמו אחות או אח, המסוגל גם לסייע בהתנהלות היום יומית, וגם להעניק פיקוח רפואי נאות שיפחית באופן משמעותי את הסיכון הבריאותי בו נמצא החולה.


מי קובע האם חולה הוא סיעודי או סיעודי מורכב?

את הקביעה לגבי רמת הסיעוד הנדרשת לחולה קובע המוסד לביטוח לאומי על פי חוק הסיעוד. בחוק הסיעוד מוגדרים מבחנים כמו מבחן התלות, שעל פיהם נקבעת רמת הסיעוד לה זכאי החולה. הביטוח הלאומי יכול להחליט על סיעוד בהיקף של עשר שעות שבועיות, עשרים שעות שבועיות, או כל כמות אחרת של שעות בהתאם להערכת הוועדה הבודקת ביחס לרמת הסיעוד הנדרש. על מנת לקבל זכאות של סיעודי מורכב יש צורך גם בחוות דעת רפואיות מתאימות המגדירות את החולה כחולה במחלה הדורשת מעקב וטיפול רפואי צמוד בנוסף לסיעוד היום יומי. בהתאם לכך, קובע הביטוח הלאומי את שיעור הזכאות ורמת הזכאות של כל חולה בנפרד.


איך מתבצעת הפרוצדורה לקבלת הזכאות?

 ובכן, המדובר בעיקר באיסוף של מסמכים רפואיים וחוות דעת רפואיות, והעברתם בצורה מסודרת אל המוסד לביטוח הלאומי. לפעמים יש בני משפחה שיכולים לסייע בפרוצדורה, ולפעמים כדאי להיעזר בחברות המתמחות בתחום זה. חברות אלה מציעות שירותים במסגרתם הן מבצעות את כל הטיפול בתיק, לרבות איסוף חוות דעת רפואיות, מתן חוות דעת רפואית של רופאים מומחים והגשת התיק כולו לבדיקת הביטוח הלאומי. בנוסף, במידה והביטוח הלאומי דורש שהחולה יתייצב בדיוני הוועדה לצורך תשאולו, יכולה אותה חברה להעמיד לרשות החולה ליווי מקצועי של רופא מומחה שיסייע לו להבהיר את עמדתו בפני הוועדה. בתמורה גובה החברה שיעור מסויים מהקצבה שאושרה עבור החולה. במידה ואין ביכולתכם לקיים את הפרוצדורה הזאת בעצמכם אל מול המוסד לביטוח הלאומי, כדאי מאוד להיעזר בשירותי חברות אלה ולהבטיח לעצמכם שאתם מקבלים את התנאים הטובים ביותר, ואם אכן נדרש סיעוד מורכב, אז זה מה שתקבלו במסגרת הסיוע.

לקבלת הצעת לביטוח סיעודי

מלא את הפרטים הבאים ותקבל הצעה אטרקטיבית לביטוח סיעודי ללא כל התחייבות מצדך

כן לא 

אני מאשר/ת קבלת דוא"ל בנושא חדשות, עדכונים, מבצעים ופרסומות מאתר קרדיט ישראל

 y