ביטוח מטען

תיירים, אנשי עסקים ובעצם כל מי שטס לחו"ל רוכש פוליסת ביטוח נסיעות לחו"ל. פוליסה זו כוללת ביטוח חיים, בריאות, וכיסויים נוספים. אנשים הטסים לחו"ל עם רכוש בעל ערך כספי גבוה, מומלץ שיצטיידו גם בביטוח מטען.

ביטוח מטען, או בשמו האחר ביטוח כבודה, הינו בעצם כיסוי ביטוחי מורחב עבור ביטוח נסיעות לחו"ל. ביטוח מטען בא לענות על הצורך הביטוחי של האנשים הטסים לחו"ל עם פריטים בעל ערך כספי גבוה. ביטוח מטען מעניק כיסוי מורחב לפריטים אלה.

הכיסוי כולל מקרים של גניבה, אובדן ונזקים פיסיים. בעידן האלקטרוני בו אנו חיים היום, אנשים טסים לחו"ל עם מכשירים אלקטרוניים שעלותם גבוהה כגון במחשבים ניידים, טלפונים סלולאריים משוכללים וכיוצא באלו. מוצרים אלו, כמו גם תכשיטים ודברי ערך נוספים, מועדים לגניבה ואובדן כאשר אנו נמצאים בסביבה זרה ונעים ממקום למקום.

מקרים של גניבה וגרימת נזקים לציוד בחו"ל אינם נדירים. הסיבות לכך הן מגוונות ונעות החל משיכחה והיזכרות כאשר אנו כבר רחוקים פיסית ממקום האובדן בשל המשכות הטיול ועד לגניבה ותרגילי עוקץ המבוצעים על ידי המקומיים. מקרים כגון אלה יכולים לגרום לנזק כלכלי רב לשוהים בחו"ל ולפיכך ביטוח כבודה מיועד לכסות את הנזק הכלכלי הנגרם בעטיים.

ביטוח נסיעות לחו"ל מכיל בתוכו ביטוח מטען בסיסי. ביטוח זה מוגבל בד"כ בגובה הכיסוי המקסימאלי וכולל סעיף השתתפות עצמית גבוה יחסית. ביטוח זה מתאים למי שברשותו ציוד שאינו יקר ערך. בנוסף לכך קיים גם כיסוי מכסימלי עבור פריט בודד כך שגם אם סך כל הציוד הגנוב/נזוק אינו גבוה אך הוא מכיל מכשיר אחד יקר (מחשב נייד או מצלמה למשל) הרי שגם כאן לא תכוסה עלות האובדן במלואה.

 

ביטוח מטען ע"י חברות תעופה

חברות התעופה, גם הן, מעניקות סוג של ביטוח מטען בעת שמטענו של הנוסע נמצא ברשותן ובאחריותן. חברות תעופה מכסות את הנזקים שנגרמו למטען במהלך הטיסה. יחד עם זה חברות התעופה אינן ששות לפצות את הנוסע בגין נזקים שנגרמו למטענו ותהליך דרישת וקבלת הפיצוי ארוך ומייגע על פי רוב. יתר על כן, מרבית חברות התעופה קובעות פיצוי מכסימלי של 20 דולר ארה"ב לכל ק"ג מטען. נזקים שעולים על הסכומים הנ"ל אינם מכוסים ודרישת פיצוי בגינם תנוהל ע"פ רוב רק בבית משפט, מה שהופך את כל העניין ללא פרקטי בעיקר כשהמדובר במאות בודדות של שקלים.

סעיף נפרד בטופס ביטוח מטען הוא ביטוח כבודה של מצלמות דיגיטליות. ישנן מצלמות דיגיטליות (SLR) ומצלמות (מסרטות) וידאו שעלותן מגיעות לאלפי ועשרות אלפי שקלים. במהלך השהות בחו"ל עלול להגרם למצלמה נזק וסביר מכך – גניבה על ידי בני המקום אשר חומדים את הפריט היקר לשימושם או למכירה. לפיכך, מומלץ למי שברשותו מצלמה יקרה למלא את אותו סעיף נפרד ולדאוג לכיסוי ביטוחי מתאים.

כיצד מפעילים ביטוח מטען?

במידה ונפלתם קורבן לגניבה או שוד במהלך שהייתכם בחו"ל עליכם לגשת למשטרת התיירות או לתחנת המשטרה הקרובה למקום האירוע עם דרכונכם ולהגיש תלונה. בתלונה יש לפרט בצורה מדוייקת ונכונה את כל הציוד שאבד. יש לקחת עותק מהתלונה ובמקביל ליידע את סוכן הביטוח שלכם אודות המקרה. עם שובכם לארץ יש להגיש טופס תביעה לחברת הביטוח לכיסוי הנזק. יש לצרף את כל המסמכים הרלוונטיים, לרבות חשבוניות ומסמכים נוספים המעידים כי הציוד בגינו אתם תובעים אכן היה ברשותכם.

[

מלא את פרטייך וקבל הצעת ביטוח נסיעות