שטר מכר

שטר מכר הוא מסמך משפטי שמונפק על ידי רשם המקרקעין ומהווה אסמכתא לכך שזכויות המקרקעין מועברות מהמוכר לקונה המקרקעין בתמורה או ללא תמורה. חוק המקרקעין בישראל קובע כי חובה להפקיד את שטר המכר בלשכת רישום המקרקעין ורק אז נרשמת כחוק העברת הזכויות ותהליך העברת הבעלות מושלם. בתעודה יש לציין את שמות ופרטי בעל או בעלי הנכס הנמכר וכן מופיע פירוט הסכום תמורת קניית הנכס גם אם העברת הבעלות על הנכס היתה ללא תמורה כספית.

מה כולל השטר

שטר מכר מפרט ומתאר את הנכס לפרטיו ומציין מספר גוש ומספר חלקה. השטר כולל את פרטי שני הצדדים, מוכר וקונה ועליהן לחתום על השטר. במידה ויש מספר בעלים רשומים על הנכס יש לציין את פרטי כל בעלי הנכס ולדרוש את חתימתם. במידה ומדובר על קטין כבעל הנכס יש לגשת לבית משפט למשפחות ולקבל אישורים מתאימים וכך גם במקרה של אדם שאינו כשיר משפטית. שטר המכר כולל גם פירוט לגבי העסקה ואת המחיר או התמורה בה נמכר הנכס. במידה ומדובר בעסקה ללא תמורה יש לציין זאת במסמך.

איפה משיגים את המסמך

מסמך שטר מכר הוא מסמך סטנדרטי אותו ניתן להשיג מעורך דין המתמחה בענייני מקרקעין, דרך אתר רשם המקרקעין המציע טפסים רבים להורדה בפורמט מסמך וורד, דרך אתר משרד המשפטים או דרך אתרים של משרדי ממשלה אחרים כמו משרד הבינוי והידון אשר מציע מידע וטפסים להורדה.

כמו כן ניתן להוריד את השטר דרך אתרים שונים העוסקים בתחום הנדל"ן. יש אתרים של עורכי דין הפועלים בתחום המקרקעין ואף הם מציעים להורדה מאתר האינטרנט שלהם נוסח של השטר. לא ניתן לכתוב שטר בכתב יד או להוסיף עליו הערות בכתב יד מכיוון שאז השטר אינו קביל משפטית וגם לשכת רישום המקרקעין תסרב לקבל ולאשר מסמך זה.

חשיבות השטר

לשטר יש חשיבות רבה בניהול חוקי ותקין על פי החוק של עריכת הסכם מכירה או העברה ללא תמורה של נכס כמו דירה או נכס אחר. שטר מכר נועד לתת גושפנקה חוקית לביצוע העסקה ולפרט את פרטי הנכס ופרטי המוכר והקונה. באמצעות השטר ניתן לקבוע בעלות חדשה אך חשוב שלא לשכוח שיש להפקיד את השטר בלשכת רישום מקרקעין. כך מגן על עצמו קונה הנכס חוקית והזכות על הנכס עוברת לידיו. חשוב להפקיד שטר תקני מבחינה חוקית ולא הסכם כתוב בכתב יד או שטר עליו מופיעות הערות בכתב יד. שטר מכר חייב להיות מודפס וחתום על ידי כל הצדדים הנוגעים לעסקה ובנוכחות עורך דין המאמת את פרטי המוכר והקונה ומטביע את חותמתו על המסמך. העדכון ברישום בטאבו מתבצע רק לאחר הפקדת השטר בלשכת רישום מקרקעין וזו טעות של רבים בציבור אשר חושבים כי עליהם להחזיק את השטר בידיהם בין כל שאר מסמכי המכירה או הקניה.


לקבלת הצעת משכנתא מתאימה
אנחנו נדאג שפרטייך יעברו בצורה חסויה אל נציג מקצועי, אשר ייתן לך שיחת ייעוץ ויענה על שאלותייך בחינם!
*שם מלא
*טלפון
*דוא"ל
*איזור מגורים
*הסכום המבוקש