בטוחה

בנקים וגורמי מימון חוץ בנקאיים אחרים נוהגים לשעבד נכסים תמורת מתן הלוואה גדולה. בטוחה היא מושג נפוץ בתחום המשכנתאות בה הבנק דואג להבטיח את כספו. הבנק נותן משכנתא על סכום כסף גדול ומתוך שמירה על האינטרסים שלו הוא מחתים את לוקח ההלוואה על טופס שעבוד הנכס לטובת הבנק עד לפירעון מלא של ההלוואה. השעבוד נרשם כהערת אזהרה בנסח טאבו וכך קונה המעוניין לרכוש את הנכס יכול לבדוק האם יש עיקולים או הלוואות הרשומות על הנכס ולהתייחס לכך בהתאם.

שעבוד ומשכנתא בבנקים

בנקים אינם ממהרים לתת משכנתא מבלי שירגישו בטוחים כי כספם מובטח. במקרה בו באים לקחת משכנתא או הלוואה גדולה מהבנק, לרוב עם תקופת החזר תשלומים ארוכה ינסה הבנק ככל האפשר להבטיח את כספו ולא להסתכן. הבנק ידרוש בטוחה עבור מתן המשכנתא או ההלוואה אך לעתים נוצר מצב בעייתי בו הלווה זקוק לכסף על מנת לשלם למוכר ורק אז יוכל לקבל שטר מכר ולגשת ולהעביר את הנכס לבעלותו. מצד שני הבנק דורש לראות שטר מכר אך ללווה אין עדיין יכולת להציג זאת מפני שהוא נמצא בהליך קנייה וחתימת חוזה או זקוק למשכנתא על מנת לשלם לקבלן עבוד דירה שנמצאת בבנייה ואין עדיין אפשרות לרשום אותה בטאבו. במקרה זה ניתן לפנות לעו"ד ולחתום על חוזה התחייבות בו חייב הלווה לרשום את המשכנתא בטאבו ובמינהל ברגע שתהליך העברת הבעלות על הנכס מסתיים ועובר לידי הרוכש. במידה והנכס רשום על שם הלווה ההליך קל יותר ודורש פחות ריצות ומסמכים, ניתן להוציא מסמך רישום אזהרה ולהגיש אותו למשרד הטאבו וכך הבנק מופיע באזהרה ויחשב לרוב כנושה הראשון שיש לו זכות לממש את הנכס במידה והלווה לא עומד בהתחייבויותיו הכספיות.

רישום הערת אזהרה

רישום אזהרה בטאבו חשוב לאינטרס של הבנק או חברת המימון המלווה כסף. זוהי בטוחה לכספם וכן אמצעי למנוע מבעל הנכס לשעבד את הנכס תמורת הלוואות נוספות. כמו כן, במידה ובעל הנכס מוכר את הנכס שבבעלותו נשאר הבנק או החברה המממנת כנושה אשר יכול לשעבד את הנכס לרשותו במידה והלווה אינו מחזיר את הכסף. כאשר קונים דירה או נכס ורואים בנסח טאבו כי מופיע הערת אזהרה לגבי משכנתא או בטוחה חשוב להוסיף לחוזה הקניה הערה כי על המוכר לסלק את הערת האזהרה על ידי תשלום לבנק וסילוק המשכנתא מהנכס או העברת המשכנתא לנכס אחר. יש מספר אופציות להליך זה וחשוב להתייעץ עם עורך דין לגבי האפשרויות או לדאוג לכך שבנסח הטאבו לא תופיע הערת האזהרה עוד. לעתים ניתן להגיע להסכמה כי התשלומים הראשונים עבור הנכס יעברו ישירות לידי הבנק או חברת המימון להם יש בטוחה על הנכס וכך מסלקים את הערת הרישום והאזהרה מנסח הטאבו והנכס יעבור בשלמות ללא כל שעבוד לידי הקונה המאושר. 

לקבלת הצעת משכנתא מתאימה
אנחנו נדאג שפרטייך יעברו בצורה חסויה אל נציג מקצועי, אשר ייתן לך שיחת ייעוץ ויענה על שאלותייך בחינם!
*שם מלא
*טלפון
*דוא"ל
*איזור מגורים
*הסכום המבוקש