היטל השבחה

בעל נכס או חוכר שנהנה מאישור תוכנית על ידי הוועדה המקומית חייב בתשלום היטל השבחה. בעל הנכס נהנה מאישור תוכנית שתביא לעלייה בערך הנכס ובעצם הוא משלם מס תמורת האישור לממשלה. כאשר בעל נכס מקבל היתר כמו אישור לסגירת מרפסת או אישור להרחיב את ביתו וכד', עולה למעשה ערך הנכס שלו. אישור הגורם לעליה בערך הנכס יכול לכלול אישור להרחבת נכס, מתן הקלה באישורי בניה או שימוש חורג בנכס כמו לדוגמה אישור להשתמש במבנה לתעשייה או למסחר.

רעיון חברתי

היטל השבחה הוא סוג של מס שנועד להגשים צדק חברתי. אדם בעל קרקע או נכס שבעקבות היתר בניה או שימוש בנכס שבבעלותו מרוויח ומתעשר מעליה בערך הנכס שבבעלותו משלם מס זה וכך מתחלק עם רווחיו עם הציבור ומכסה את הוצאות עבודת הוועדה המקומית שתפקידה לעסוק בתכנון ופיתוח.

איך קובעים את גובה ההיטל

חוק תכנון ובנייה קובע כי לאחר קבלת האישור קובע שמאי מהו שווי הנכס או המקרקעין החדש. סכום ההשבחה הוא הערך החדש פחות הערך הקודם. היטל השבחה נקבע כחצי מסכום ההפרש. את תשלום ההיטל יש לשלם ביום מימוש הזכויות, כלומר ביום בו מוכרים את הנכס או המקרקעין, מתחילים להשתמש בו או מקבלים את היתר הבניה המאפשר לבעל הנכס להשבחי את הנכס בבעלותו. המועד בו נקבע ומחושב היטל השבחה הוא ביום בו מאושרת התוכנית, או בעל הנכס מקבל אישור על הקלה או שימוש חורג.

לעתים עלול לקרות מצב בו התוכנית אושרה בזמן שגשוג בשוק הנדל"ן אך הנכס ממומש בתקופת שפל ולמעשה גובי ההיטל יעלה של שווי ההשבחה. על פי החוק נהוג כי הוועדה תשלח שמאי מטעמה שייתן חוות דעת מקצועית לגבי ערך ההשבחה אך בעלי נכס רבים מעדיפים לשכור שירותי שמאי מטעמם ובאמצעות הגשת ערר או בחינה מחודשת של ערך ההשבחה מנסים להפחית את תשלום ההיטל ככל האפשר. במקרה של חילוקי דעת יכול בעל הנכס לפנות לוועדת הערעורים במשרד הפנים לגבי גובה החיוב וכן לבקש מיו"ר ועדת השמאים למנות שמאי מכריע.

חשוב לקבל ייעוץ

היטל השבחה קשור לנושא מיסוי מקרקעין ולכן חשוב להבין נושא זה ולפנות לייעוץ מקצועי או ייעוץ משפטי. חוק תכנון ובנייה הוא נושא מורכב ולכן חשוב לפנות לגורם מוסמך כמו עורך דין המתמחה במקרקעין או לקבל ייעוץ מקצועי. יש דרכים בהם ניתן לנצל את ההיטל לטובת בעל הנכס וכן יש אפשרויות לקבל פטור מתשלום זה.

פטור מתשלום ההיטל

יש מקרים בהם ניתן פטור על תשלום ההיטל. כאשר הקרקע או הנכס נמצא ביישוב עליו הוכרז כשכונת שיקום אין צורך לשלם היטל. יש מקרים בהם שר הבינוי והשיכון או שר הפנים מכריזים על חלק מיישוב או על קרקע באזור מסוים כעל פרויקט שיקום או על פרויקט בינוי ופינוי. במקרה של השבחת קרקע או נכס למוסד ללא כוונת רווח לא יחול תשלום היטל וכך במקרים של מוסדות חינוך, מבני ספורט, מוסדות תרבות, מוסדות דת אין לשלם היטל.   

לקבלת הצעת משכנתא מתאימה
אנחנו נדאג שפרטייך יעברו בצורה חסויה אל נציג מקצועי, אשר ייתן לך שיחת ייעוץ ויענה על שאלותייך בחינם!
*שם מלא
*טלפון
*דוא"ל
*איזור מגורים
*הסכום המבוקש