חכירה

חכירה היא סוג של מערכת יחסים בין מינהל המקרקעין האחראי על אדמות המדינה לחוכר המקבל ממנו אפשרות לשכור קרקע לתקופה של 49 שנים ואופציה לעוד 49 שנים. במהלך התקופה משלם החוכר למינהל מקרקעי ישראל תשלום שנתי עבור הזכות לחכור את המקרקעין ולהשתמש בו. במהלך עשר השנים האחרונות הוחלט במינהל לשנות את תנאי חכירות המקרקעין ולהפחית בכאב הראש שנוצר בגביית תשלומי החכירה השנתיים. לכן פתח המינהל במבצעי דמי חכירה מהוונים והחוכרים שילמו מראש את דמי החכירה בהנחה ויכלו להפסיק את התשלומים השנתיים שגרמו לביורוקרטיה רבה וריצות בין משרדי ממשלה שונים.

לחכור לתקופה ארוכה

מושג נפוץ בתחום הנדל"ן הוא חכירה לדורות בה מדובר על תקופת שכירות ארוכה אשר עולה על 25 שנה. רבים חוכרים מקרקעין עירוניים או מקרקעין במגזר החקלאי וחלק גדול מהחוכרים מקבלים זכות ל 49 שנה כאשר תקופת ההחכרה מתחדשת אוטומטית לעוד 49 שנה עם סיום התקופה הראשונה. ניתן לראות במונח זה ביטוי נרדף לבעלות מלאה מכיוון שבחוק מקרקעי ישראל מוגדר כי הקרקע שייכת למדינה באמצעות מינהל מקרקעי ישראל, הקרן הקיימת לישראל ורשות הפיתוח והקרקע אינה למכירה.

תשלומים עבור החכרת מקרקעין

דמי חכירה הם תשלום המוטל על החוכר על ידי מינהל מקרקעין ישראל בגין השימוש בקרקע לפי החוזה שנחתם ומגדיר מהן הזכויות והחובות אשר חלות על החוכר ואופי השימוש המותר בקרקע.

כאשר חוכרים קרקע המיועדת למגורים יש לשלם מידי שנה עבור הזכות והחישוב מתבצע לפי ערך הקרקע, מיקום, גודל השטח והיקף זכויות הבנייה. החוזה אשר נחתם מול המינהל מגדיר את גובה התשלום השנתי. בקרקע מוחכרת שאינה לייעוד מגורים כמו במקרה של בתי עסק, מפעלים ומלונות על החוכר לשלם תשלום שנתי בהתאם לחוזה שנקבע מול המינהל. ניתן בחלק גדול מהקרקעות להגיע להסכמה על דמי היוון ואז החוכר משלם מראש עבור תקופה של 49 שנה וכך החוכר מקבל הנחה משמעותית וקונה את זכויותיו לתקופה ארוכה ללא צורך להתעסק מידי שנה בביורוקרטיה מול משרדי הממשלה השונים ותשלום שנתי למינהל.

העברת זכויות בדירה בעיר

חוכר יכול למכור זכויות חכירה בדירה אך עליו להשיג את כל האישורים הנדרשים בעירייה או במינהל וכן לשלם דמי הסכמה. על מנת לבצע את המכירה חייב החוכר להגיש לעירייה את חוזה המכר שנערך בין החוכר לבין הקונה ולצרף נסח טאבו. הוועדה העירונית צריכה לבדוק את המסמכים ורק לאחר אישור מטעמה ניתן להעביר זכויות חכירה בדירה אך על המוכר לשלם דמי הסכמה לפי מדרג קבוע מראש הנע בין 2-8% בהתאם לשנות אחזקה בדירה. ניתן להעביר זכויות על דירה מוחכרת גם בירושה ועל היורש לשלוח מכתב עם האישורים הנדרשים כמו צו ירושה, תעודת פטירה, נסח טאבו ולעתים גם צו קיום צוואה. על היורש לשלם דמי טיפול וכן הוא לרוד נדרש לשלם מראש עבור 3 שנות החכרה. רק לאחר התשלום יוכל היורש לקבל מעמד של חוכר בעירייה.

לקבלת הצעת משכנתא מתאימה
אנחנו נדאג שפרטייך יעברו בצורה חסויה אל נציג מקצועי, אשר ייתן לך שיחת ייעוץ ויענה על שאלותייך בחינם!
*שם מלא
*טלפון
*דוא"ל
*איזור מגורים
*הסכום המבוקש