הצמדה למדד 

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מחשבת מדדים שונים. לכל מדד יש שימושים שונים כאשר מדד המחירים לצרכן הוא המשפיע ביותר על חיי רבים. כאשר לוקחים משכנתא ניתן לבחור במסלול משכנתא עם הצמדה למדד, כך גם כאשר סוגרים חיסכון בבנק ויש לבחור בתוכנית, דמי מזונות צמודים אף הם למדד, ומחירי מוצרים ושירותים רבים משתנים בעקבות הצמדה למדד. המדד משפיע על ההוצאות החודשיות של כל הציבור בישראל וחשוב להבין את השלכותיו. ההצמדה נפוצה בנושאי הלוואות דיור, חיסכון פנסיוני, תוכניות חיסכון וביטוח חיים. ההצמדה שנויה במחלוקת בחוגים מקצועיים. מצד אחד יש להצמדה יתרון בצמצום השלכות האינפלציה אך מצד שני צמצום נזקי האינפלציה מקטין את האפשרות לבלום את האינפלציה כי התמריץ לכך יורד.

היסטוריה אינפלציונית

נכסים פיננסיים רבים בישראל צמודים למדד המחירים לצרכן. בעקבות ההיסטוריה בכלכלת ישראל והשתוללות האינפלציה בעבר השתמשה הממשלה בכלי ההצמדה על מנת לרסן את האינפלציה. בשנים האחרונות יש גורמים כלכליים אשר טוענים כי יש לצמצם את היקף ההצמדה בשווקים הפיננסיים בישראל. הצמדה למדד נושאת בחובה יתרונות וחסרונות ולכן לא ממהרים בשוק להחליט בנושא זה ושומרים כרגע על הקיים. מסלול הצמדה לדולר היו נהוגים משנות ה- 50 אך בעקבות הפיחות בשקל בשנות ה50 ועד לשנות ה- 70 השתנו כללי המשחק ורוב ההצמדות הפכו להיות למדד.

יתרונות ההצמדה

ההצמדה מאפשרת תכנון כלכלי והתמודדות עם נושא אי הוודאות בתחום האינפלציה. ההצמדה מאפשרת למעשה להביא לפעילות שנעשית בתנאים של העדר אינפלציה וכך קל לחתום על חוזים ארוכי טווח ואין צורך להקצות משאבים במשק כתוצאה מסטייה באינפלציה. כך ניתן לתכנן תכנון פיננסי לטווח הרחוק כדוגמת הסדרי פנסיה שהם הסדרים לשנים ארוכות. הצמדה למדד מאפשרת לקברניטי המשק לתכנן תוכניות כלכליות ארוכות טווח באופן מושכל וללא התחשבות בלחצי האינפלציה וכן ניתן להגדיל את הפעילות בנושאי השקעות וצמיחה. כך גם המערכת הכלכלית מושפעת פחות מזעזועים הנגרמים למשק כפי שהדבר התבטא בתקופת המשבר העולמי.

חסרונות ההצמדה

חסרון ההצמדה נעוץ גם ביתרונה. ההצמדה מונעת רצון ולחץ ציבורי לבלום את האינפלציה ולכן בעצם עלול המשק להיגרר לאינפלציה גבוהה. הסכמי שכר וכספי חסכון עלולים להיפגע כתוצאה מהצמדתם למדד וציבור שלם עלול להיפגע מכך. ההצמדה מקשה על שינוי מחירים אשר לעתים הם מתבקשים בגלל שינויים ראליים כמו במחיר הנפט. אחד מהחסרונות נובע גם מעדכון סל המוצרים המשמש את הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ומכך שהרכב סל מוצרי הצריכה עלול לחרוג משמעותית מן הממוצע.

יתרונות מול חסרונות

הצמדה למדד תורמת לקבלת החלטות נבונות וארוכות טווח על ידי הממשלה ומורידה את נושא אי הוודאות במשק. המדיניות הכלכלית בישראל מוכיחה כי ההצמדה חשובה ותורמת ליציבות הכלכלית של ישראל גם בעתות של משברים  כלכליים בעולם. לדעת אנשי משרד האוצר ובכירים רבים במשק יש להצמדה יתרונות הגוברים על החסרונות ולכן ממשיכה המדינה לקבוע את מדיניותה הכלכלית כך.  

לקבלת הצעת משכנתא מתאימה
אנחנו נדאג שפרטייך יעברו בצורה חסויה אל נציג מקצועי, אשר ייתן לך שיחת ייעוץ ויענה על שאלותייך בחינם!
*שם מלא
*טלפון
*דוא"ל
*איזור מגורים
*הסכום המבוקש