נסח טאבו

טאבו הוא למעשה שיטה לרישום זכויות כמו בעלות וחכירה במקרקעין בישראל ורישום חובות כמו משכנתא, עיקולים, הפקעות, צו עיקול ועוד. באמצעות נסח טאבו ניתן להעביר זכויות במקרקעין מאדם אחד לאחר כמו בעת מכירת נכס. טאבו הוא מונח עוד מימי שלטון הטורקים והוא טבע את חותמו בעגה המקצועית ובחוק הישראלי העוסק בדיני מקרקעין. בשנים האחרונות ניתן לקבל את הנסח בדואר או באמצעות האינטרנט וזכותו של כל אדם לקבל העתק בכפוף לתשלום. רישום נכס בטאבו חשוב ומקל על הוצאה או קבלת אישורים הכרוכים בקנייה ומכירה של הנכס. לא ניתן לקחת משכנתא מהבנק ללא טאבו חתום. כאשר רוכשים נכס חדש כמו דירה מקבלן, מתפקידו של הקבלן לרשום את הנכס בטאבו ולסיים את תהליך הרישום בפרק זמן מוקצב.

תכולת המסמך

מסמך הטאבו כולל נסח המפרט את  זהות בעלי הנכס או החוכרים, כולל פירוט לגבי משכנתא על הנכס וכן מכיל פירוט לגבי אזהרות שונות הרשומות על הנכס כמו מע"מ, עיקולים, מינוי מנהל עיזבון, כונס נכסים ועוד. כל הערה הנרשמת בנסח מחייבת ומשמעותית ולכן חשוב לקבל את הטאבו חתום באמצעות הדואר. נסח המודפס באמצעות האינטרנט, ומאותר על ידי הקלדת מספר גוש ומספר חלקה, זול יותר ולכן רבים בוחרים לבדוק ולקבל את תמצית הרישום בפנקס המקרקעין בדרך זו. יחד עם זאת נסח המגיע למייל של אדם המזמין אותו אינו מגיע חתום ולפיכך אינו מהווה מסמך בעל תוקף משפטי. כאשר יש להציג את הטאבו בפני גורמים או מוסדות רשמיים כמו בנקים יש להציג מסמך שהונפק על ידי משרד הטאבו ובחתימתו.

חשיבות הטאבו בעת קנייה או מכירת נכס

כאשר עומדים לבצע עסקת נדל"ן כמו קניה או מכירת נכס כלשהו חשוב כי שני הצדדים, הקונה והמוכר, יחזיקו בידם נסח טאבו וכך ניתן להימנע מבעיות כבר בתחילת ביצוע העסקה ועוד לפני חתימה על הסכם. הוצאת הנסח על ידי הקונה מובנת מכיוון שהוא מעוניים לקנות נכס נקי משיעבודים ולבדוק האם הוא קונה נכס אמיתי ממי שמציג עצמו כבעל הנכס. גם למוכר חשוב להוציא נסח טאבו ולבדוק כי על הנכס בבעלותו לא הוטלו עיקולים ללא ידיעתו. בקניית ומכירת דירה בבית משותף רצוי להוציא נסח טאבו על הדירה והעתק על הבית המשותף בו ניתן לזהות את הדירה אותה עומדים לקנות וכך לבדוק מהו הסטטוס והמגבלות שהוטלו על הבית המשותף.

איך בודקים באינטרנט

על מנת להוציא נסח טאבו באינטרנט ניתן להיכנס לאתר האינטרנט של מערכת המידע על רישום המקרקעין או להשתמש באתרים מקצועיים בהם יש קישור לאתר הבדיקה. באתרים אלה ניתן לאתר בקלות מהו מספר גוש וחלקה על ידי הקלדת כתובת המגורים המלאה ולמלא טופס בקשה לקבלת תדפיס הטאבו המופיע לנכס אותו מאתרים ובודקים. דירות שלא סיימו את תהליך הרישום בטאבו יכולות להתקבל רק על ידי בעל הזכויות ולכן נקראות אישור זכויות.    

 

לקבלת הצעת משכנתא מתאימה
אנחנו נדאג שפרטייך יעברו בצורה חסויה אל נציג מקצועי, אשר ייתן לך שיחת ייעוץ ויענה על שאלותייך בחינם!
*שם מלא
*טלפון
*דוא"ל
*איזור מגורים
*הסכום המבוקש