פנסיה מוקדמת

לכל תכנית פנסיה יש התייחסות עיקרית הנוגעת לגיל הפרישה. זאת מאחר וכל הרעיון הוא לאפשר לכל עובד לחסוך למשך פרק זמן מסוים ואז לקבל את הכספים המגיעים לו ברגע שהוא מגיע לגיל שקובע החוק הישראלי בנושא פרישה מעבודה.

 כיום אפשר לראות כיצד פנסיה מוקדמת מתייחסת לגילאים הרלוונטיים לגברים ולנשים. כך אפשר לראות כיצד אם עד שנת 2004 גבר יכול היה לפרוש מעבודה ולהיחשב לגמלאי בגיל 65 הרי שהיום מדובר על גיל 67. בכל הקשור לנשים הרי שגם לגביהן נוספו שנתיים והן יכולות לפרוש בגיל 64 ולא בגיל 62 כפי שהיה בעבר. כך או כך, חשוב לזכור שבשל העובדה שתוחלת החיים בישראל עולה בצורה מרשימה בעשורים האחרונים הרי שיש סיכוי שגם הגילאים שנקבעו בשנת 2004 ישתנו בעתיד.

תוחלת החיים הארוכה מניעה אותנו להחלטות שונות

 

יש לא מעט סיבות מדוע אדם מחליט לפרוש בצורה מוקדמת לפנסיה. לעתים מדובר בהחלטה משותפת ולעתים זהו פשוט כורח הנסיבות. אחרי הכול בעולם שבו אפשר לחיות עד גילאי 80 ומעלה הרי שבמקרים רבים יכולים למצוא את עצמם עובדים מתבגרים שהגיעו לגיל 50 פלוס ככאלו שאינם נחוצים למקום העבודה שלהם. גם אם לעתים מדובר במשבר כלכלי שפוקד את מקום העבודה וגם אם מדובר בחוסר התאמה מסוים הרי שמהלך של פנסיה מוקדמת הוא דבר שדי מתחבר לתוחלת החיים. ברגע שמבינים כי יש עוד הרבה שנים לחיות ומבינים גם שמקום העבודה יוצר בעיות או אתגרים שלא היו רלוונטיים בעבר הרי שאפשר לראות כיצד לא מעט אנשים צריכים לשבת רגע עם עצמם ולראות בגיל מסוים כיצד הם מתכננים את חייהם הלאה. 

לעתים מדובר בצורך הדדי

 

כפי שציינו קודם לכן הרי שהסיבה לפרישה מוקדמת אינה תמיד החלטה בלעדית של העובד או שהיא אינה רק בגלל סיבה רפואית למשל. לכן ברגע שיש צורך הדדי של שני הצדדים (הן המעסיק והן העובד) לתכנן בצורה אחרת את המשך עבודתו של העובד או את פרישתו המוקדמת הרי שחשוב לבצע את המהלך בצורה רצינית. זאת מאחר והגעה למצב של פנסיה מוקדמת ללא מחשבה רבה קדימה וללא הבנה של התנאים הכרוכים בכך או הרווח המסוים שצפוי מכך, היא כזו שיכולה לפגוע בפורש. אם מקום עבודה מסוים מציע לעובד פרישה מוקדמת שבה יקבל פיצויים מוגדלים או חבילת פרישה מכובדת הרי שכל עובד יכול לראות כיצד הוא ישתכר בצורה מספקת וכיצד הוא יכול להמשיך לעבוד בצורה אחרת ולהתפרנס בכבוד.

 

מה צריך לבדוק כשרוצים לפרוש מוקדם

 

חשוב לבדוק מה בדיוק מוצע לכל עובד ברגע שמדברים על פנסיה מוקדמת. אם נחזור שוב לנושא תוחלת החיים הרי שכל מי שיתברך בחיים ארוכים צריך לראות כיצד הוא יכול להמשיך לנהל אותם בכל רגע בצורה מספקת וללא תלות בגורמי רווחה וכד'. לכן בעת חישובים לגבי פרישה מוקדמת חשוב לוודא על איזה מרכיב פנסיוני מדברים כשגוזרים את הסכומים לעתיד ולגבי אלו משכורות מתבססים. אם לא מדובר בשכר שהינו גלובלי הרי שלדברים אלו יש משמעות רבה. זאת מאחר וההשפעה של מספר שעות העבודה, עמלות שונות שהתקבלו ועוד אלמנטים של שכר מעין אלו הם כאלו שיכולים להציג חישובים שונים. חשוב גם לבדוק מה לגבי הטבות סוציאליות, וכמובן לגבי המשך ההפרשה לקרן הפנסיה עד שהעובד יגיע לגיל פרישה חוקי.

 

דואג לפנסיה שלך?

מלא את הפרטים הבאים ותקבל הצעה אטרקטיבית של ביטוח פנסיוני ללא כל התחייבות מצדך

אני מאשר/ת קבלת דוא"ל בנושא חדשות, עדכונים, מבצעים ופרסומות מאתר קרדיט ישראל

 y