השוואת קרנות השתלמות

השוואת קרנות השתלמות הינה צעד חשוב והכרחי לכל אדם המעוניין לחסוך ולהשקיע את כספו בקרן השתלמות. בעת השוואת קרנות השתלמות יש לשים דגש על מספר פרמטרים כאשר שני המדדים העיקריים הינם: תשואה ורמת הסיכון של קרן ההשתלמות. לרוב, ככל שרמת הסיכון גבוהה יותר כך ניתן לצפות כי התשואה תהיה גדולה יותר אך יש בכך סיכון לכספים המושקעים והמציאות מוכיחה כי פעמים רבות מדובר דווקא ביחס הפוך. פרמטרים חשובים אחרים הינם דמי הניהול אותם יש לשלם, רמת השירות והמוניטין, היקף הנכסים המנוהל והחוסן הפיננסי של החברה המנהלת את קרן ההשתלמות.

פרמטרים לביצוע השוואה

כדי לבצע השוואת קרנות השתלמות להשוות את הפרמטרים הבאים: תשואת קרן ההשתלמות, מדד הסיכון, היקף נכסי הקרן, איכות השירות, שקיפות ומוניטין של הקרן ומנהלי ההשקעות העובדים בה. יועץ פנסיוני מכיר את כל קרנות ההשתלמות ויכול להמליץ על קרנות השתלמות המראות תשואה גבוהה וחיובית לאורך שנים תוך התאמה אישית לצורכי הלקוח המבקש להשקיע את כספו באפיק חיסכון לטווח קצר/בינוני. ניתן לקרוא באינטרנט מידע רב לגבי קרנות ההשתלמות השונות, להתעדכן בביצועי הקרנות במבחני השוואת ביצועים המתפרסמים במדורי הכלכלה ולקרוא באתרים של חברות המנהלות את קרנות ההשתלמות לגבי המסלולים השונים, היקף הנכסים, מדיניות ההשקעות והרכב ההשקעות בכל קרן.

השוואת תשואה

כאשר משווים בין התשואות של קרנות ההשתלמות השונות חשוב להשוות את התשואה הנטו, כלומר השוואת תשואה לאחר הפחתת דמי הניהול. כמו כן חשוב להשוות את תשואת קרנות ההשתלמות לאורך תקופה של שלוש שנים אחרונות בכדי לבדוק האם הקרן מראה תשואה חיובית לאורך זמן ולבחון את התשואה המצטברת לאורך זמן ולא לפי מספר חודשים בלבד.

השוואת סיכונים

רבים נוטים לחשוב כי קרן השתלמות הפועלת ברמת סיכון גבוהה תציע תשואה גבוהה יותר אך באמצעות השוואה בין קרנות ההשתלמות ניתן למדוד מהי מדיניות ההשקעות המוצלחת ולהשוות את ביצועי קרנות ההשתלמות המציעות רמת סיכון נמוכה לעומת קרנות השתלמות המשקיעות בנכסים מסוכנים כמו מניות. יש לשים לב למדד שארפ המשקלל יחד את התשואה והסיכון ובאמצעותו ניתן להשוות בין קרנות ההשתלמות וככל שהמדד גבוה יותר ניתן ללמוד ביצועי קרן טובים יותר.

היקף נכסים וותק

היקף נכסים גדול מלמד על החסינות הפיננסית של החברה המנהלת את קרן ההשתלמות. בהשוואה בין קרנות ההשתלמות ניתן לראות מיהן קרנות ההשתלמות המנהלות נכסים בהיקף גדול וחשוב לבדוק את ותק החברה והקרן. ככל שוותק הקרן ארוך יותר כך קל יותר לבחון את ביצועיה לאורך זמן ולהשוות בין הקופות כדי לראות מי מהקרנות מציעה תשואה חיובית לאורך זמן. לעתים כדאי לבחור בקרן קטנה וגמישה המראה ביצועים גבוהים בגלל הגמישות.

דמי ניהול ושירות

השוואה בין קרנות ההשתלמות אינה שלמה אם לא בודקים את דמי הניהול שהחברה המנהלת דורשת וכך ניתן לחשב גם את התשואה נטו שהקרן מראה. מעבר לדמי הניהול יש להשוות את רמת השירות והשקיפות בה פועלת הקרן למרות שלרוב יש חשיבות לשירות רק במועד ההפקדה והמשיכה. 

קבלת הצעת קרן השתלמות

מלא את הפרטים הבאים ותקבל הצעת קרן השתלמות ללא כל התחייבות מצדך

אני מאשר/ת קבלת דוא"ל בנושא חדשות, עדכונים, מבצעים ופרסומות מאתר קרדיט ישראל

 y