השוואת קופות גמל

קופות גמל הן אפיק חיסכון לטווח ארוך, לרוב מינימום 15 שנה, ובעקבות השינויים בחוק נועדו קופות הגמל לשמש לצורכי פנסיה. כל אדם מעוניין להגיע לגיל הפרישה ולצאת לפנסיה בכבוד עם רשת ביטחון כלכלית ורווחה. כספים המופקדים לקופות גמל משנת 2008 ישולמו לעמית כקצבה חודשית והמדינה אשר מעודדת את הציבור לחסוך לפנסיה מעניקה הטבות מס כדי לעודד את הציבור להפקיד ולצבור כספים בקופות הגמל. התשואה של קופות הגמל אינה מובטחת ולכן חשוב לבצע סקר השוואת קופות גמל מקיף ולבחור בקופות גמל כדאיות שיניבו רווחים ולא הפסדים.

פרמטרים לביצוע השוואה

כדי לבצע השוואה בין קופות הגמל יש להשוות בפרמטרים הבאים: תשואת קופת הגמל, מדד הסיכון, היקף נכסים מנוהל, ותק הקופה, איכות השירות, שקיפות ומוניטין של הקופה ומנהלי ההשקעות העובדים בה. ניתן לפנות ליועץ פנסיוני אשר מכיר את הענף ויוכל להמליץ על קופות גמל המראות תשואה חיובית לאורך שנים ונחשבות לכדאיות וכמובן תוך התאמה אישית לצרכי הלקוח הפונה אליו. כמו כן ניתן לחפש באינטרנט מידע לגבי קופות הגמל השונות, לקרוא על ביצועי הקופות במבחני השוואת ביצועים המתפרסמים מדי כמה חודשים ולקרוא באתרי בתי ההשקעות על מסלולי קופות הגמל השונים והרכב ההשקעות בכל קופת גמל.

השוואת תשואה

חשוב להשוות את התשואה הנטו שמראות קופות הגמל. חשוב לדעת כי מנהלי קופות גמל מציינים לעתים את התשואה לפני הפחתת דמי הניהול לכן יש לשים לב כי ההשוואה נעשית לפי תשואה נטו. כמו כן יש להשוות את תשואת קופות הגמל לאורך שלוש שנים אחרונות לפחות כדי לראות האם הקופה מראה תשואות חיוביות לאורך זמן ומה גובה התשואה שהקופה מראה לאורך השנים.

מדד הסיכון

מדד הסיכון חשוב מאוד כאשר משווים בין קופות הגמל. סטטיסטית ניתן להרוויח יותר עם קופות גמל המתנהלות ברמת סיכון גבוהה מכיוון שהתשואה יכולה להיות גבוהה אך השקעות בשוק ההון בנכסים מסוכנים מסוכנת והעמית עלול להפסיד את כספו. באמצעות מדד שארפ המחשב את התשואה ביחס לסיכון ניתן להשוות בין ביצועי הקופות וככל שמדד שארפ גבוה יותר כך התשואה גבוהה יותר. בעת ההשוואה יש לבדוק את מדיניות הסיכון בה פועלים מנהלי ההשקעות בקופת הגמל וכעקרון- ככל שמרכיב המניות גדול יותר כך מרכיב הסיכון גבוה יותר. ניתן להשתמש גם במדד התנודתיות שנועד לאבחן את התשואות החודשיות מול ממוצע התשואות שהקופה משיגה.

היקף נכסים וותק

ככל שהיקף נכסי הקופה גדול כך משקף הדבר לגבי אמינות הקופה אך יחד עם זאת חשוב לדעת כי קופת גמל קטנה יכולה להראות תשואה גבוהה יותר בגלל גמישות. בהשוואה בין קופות הגמל ניתן לראות מיהן קופות הגמל המנהלות נכסים בהיקף גדול ולהשוות את ותק הקופה. ככל שוותק הקופה ארוך יותר כך ניתן לבחון את ביצועיה לאורך זמן ארוך ולבדוק איזה קופות מוכיחות עצמן.

מוניטין ושירות

שוק ההון וענף קופות הגמל בישראל קטן וניתן בקלות לשמוע מי נחשבת לקופה טובה ואיזה בית השקעות נחשב לאמין ובעל מוניטין טוב. השוואת בין קופות הגמל תראה מיהן החברות בעלות המוניטין החיובי והיציבות הפיננסית לתקופה ארוכה ומי מספקת שירות מקצועי ושקיפות כלפי העמיתים.

 

דואג לפנסיה שלך?

מלא את הפרטים הבאים ותקבל הצעה אטרקטיבית של ביטוח פנסיוני ללא כל התחייבות מצדך

אני מאשר/ת קבלת דוא"ל בנושא חדשות, עדכונים, מבצעים ופרסומות מאתר קרדיט ישראל

 y