הפרשות לקופת גמל

לכל שכיר בעל וותק מינימלי בעבודה ישנה תכנית פנסיה המיועדת לעמוד לרשותו ביום הפרישה שלו לפנסיה. קופות הגמל הן ערוץ חסכון שהמדינה מעודדת אותו ואף מפקחת עליו על מנת להבטיח שאזרחים המגיעים לגיל הפרישה יוכלו להמשיך לקיים חיים מכובדים כשכבר לא תהיה להם הכנסה חודשית מעבודה. הפרשות לקופת גמל מתבצעות אחת לחודש מהשכר החודשי של העובד. העובד מפריש למעשה אחוז מסויים מהשכר ברוטו שלו לטובת קופת הגמל. 

על פי החוק, במקביל להפרשות העובד גם המעביד צריך להפריש הפרשה מקבילה לטובת העובד. החוק מגדיר מה היא רמת המינימום שהמעביד מחוייב להפריש לטובת העובד, אם כי ישנם מעבידים רבים הבוחרים להפריש שיעור גבוה יותר כחלק מתנאי העבודה המשופרים שהם מעניקים לעובדים שלהם.


כיצד מתבצעות ההפרשות?

הפרשות לקופת גמל הוא עניין שקוף לגמרי לעובד. כל מה שהעובד רואה היא למעשה שורה אחת בתלוש השכר שלו שבה נאמר מה גובה הסכום שהופרש לטובת קופת הגמל שלו. ההפרשה בפועל מתבצעת באמצעות הסדרים חשבונאיים ופיננסיים בין המעביד ובין קופת הגמל. לא צריך להתבלבל, בכל חודש וחודש אכן עובר סכום כסף ממשי מחשבון הבנק של המעביד, לחשבון הבנק של קופת הגמל, ומרגע זה הכסף שייך לכם, והוא נכנס למעגל ההשקעות שמבצעת קופת הגמל עם כל כספיה.


כיצד ניתן לראות את מצב הקופה?

יהיה זה רק חכם אם תקפידו לבדוק את קופת הגמל שלכם מדי פעם בפעם, כמה כסף הועבר אל הקופה במהלך תקופה מסויימת, כמה מתוך זה היה הפרשות שלכם, וכמה מתוך זה היה הפרשות של המעביד שלכם, כמה דמי ניהול שילמתם במהלך התקופה, מה הוא גובה התשואה שייצרה הקופה במהלך התקופה האמורה, וכדומה.

באמצעות מידע זה תוכלו לבדוק מה הם ביצועי הקופה ביחס לקופות גמל אחרות בשוק, וכן לעקוב שהכל מתבצע כפי שצריך ושאין בעיות הפרשות לקופת גמל, לא מצידכם ולא מצד המעביד שלכם. כדי לראות את מצב הקופה יהיה עליכם ליצור קשר עם משרדי קופת הגמל ולבקש מהם את המידע. במרבית המקרים תוכלו לקבל שם משתמש וסיסמה שיעניקו לכם את האפשרות לעקוב אחרי מצב הקופה בכל עת שתרצו באמצעות האינטרנט, ובמקרים בודדים תצטרכו להזמין את המידע בדואר, אז יישלח לכם דו"ח מודפס המתאר את מצב הקופה לנקודת זמן זו.


כמה צריך המעביד להפריש?

 מן הסתם עם ההחלטה המלאה על היקף ההפרשה הייתה נתונה לידי המעביד בלבד, הוא היה בוחר להפריש את השיעור הקטן ביותר. מכיוון שכך, קבעה המדינה מינימום של מספר אחוזים בודדים מהשכר ברוטו, שאותם חייב המעביד להפריש לטובת כל עובד. אם המעביד בוחר להפריש יותר מכך, זה שיקול שלו ונובע מתוך רצון שלו להעניק תנאים משופרים לעובדיו. המעביד יכול להפריש כמה שהוא רוצה כל עוד הוא מפריש מעל המינימום. אם ההפרשות שלו גבוהות יותר, הוא יוכל להפחית אותן בזמנים קשים, ולהגדיל אותן בזמנים טובים יותר, אך תמיד תמיד מעל המינימום המוגדר בחוק.

דואג לפנסיה שלך?

מלא את הפרטים הבאים ותקבל הצעה אטרקטיבית של ביטוח פנסיוני ללא כל התחייבות מצדך

אני מאשר/ת קבלת דוא"ל בנושא חדשות, עדכונים, מבצעים ופרסומות מאתר קרדיט ישראל

 y