תשואות קופות גמל

קופת גמל הוא ערוץ חסכון לטווח ארוך של 15 שנה מיום ההפקדה הראשונה שבוצעה לקופה, או בגיל הפרישה לפנסיה. קופת הגמל מאפשרת לחוסך להעביר בכל חודש חלק מסויים ממשכורתו לטובת החסכון בקופה, כשסכום זה המופרש לקופה הוא מוכר לצורך חישוב מס ההכנסה שעל העובד לשלם. בנוסף לכך, פרט להפרשת העובד, גם המעביד מפריש סכום מסויים ביחס להפרשת העובד. המעביד יכול להפריש סכום זהה, סכום כפול ואפילו יותר, והיקף ההפרשה הזאת של המעביד היא בעצם חלק מהתנאים שלהם זוכים העובדים בכל מקום עבודה. 

במקומות עבודה מסויימים, המעביד מפריש את המינימום הנדרש ממנו על פי החוק, ובמקומות אחרים המעביד מפריש הרבה יותר כחלק מהתנאים הסוציאליים שמספק המעביד לעובדיו.

מה קורה עם הכספים המופרשים לקופות גמל?

הכספים המופרשים לקופות גמל מושקעים למעשה בערוצי השקעה רבים ומגוונים. חלקם מושקעים בניירות ערך מסוכנים כמו מניות בבורסה לניירות ערך, וחלקם מושקעים בערוצים יותר סולידיים כדוגמת אג"ח ממשלתי, אג"ח חברות וכדומה. ההשקעה מתבצעת במטרה לייצר תשואה על הקרן המושקעת, וזהו למעשה המדד המרכזי שעל פיו מודדים את טיבה של קופת הגמל. קופות גמל המציגות תשואות חיוביות ולאורך זמן, נהנות מביקוש גבוה להצטרף אליהן, בעוד קופות גמל שהתשואות שלהן מדשדשות מאחור, ואף נמצאות בהפסד, נותרות בדרך כלל קטנות ושוליות.


איך אפר לבדוק תשואות קופות גמל?

אם אתם עומדים בפני קבלת החלטה לגבי בחירת קופת גמל להפקיד אליה את כספי החסכון שלכם, תוכלו להיכנס לאתר משרד האוצר ולבחון את כל הנתונים הדרושים לכם על כל קופות הגמל הפעילות בישראל. באתר תוכלו לקבל נתונים על פי מגוון אפשרויות סינון מידע שתבחרו בהם. תוכלו לסנן תוצאות על פי שנים, תקופות, סוגי קופות גמל, גובה דמי ניהול, תשואות וכדומה. בסופו של דבר יהיו בידיכם נתונים גם לגבי רמת התשואה הממוצעת של קופות הגמל בישראל, גם מגמות מסתמנות כמו ירידה של קופת גמל מסויימת בשנים האחרונות, לעומת עלייה של קופת גמל אחרת, וגם מידע לגבי גובה דמי הניהול שגובה כל קרן. עם כל המידע הזה אתם אמורים להיות מסוגלים לקבל החלטה חכמה ומושכלת.


אבל מה הנתון שהכי חשוב לבדוק?

 ובכן, דמי ניהול הוא נתון חשוב, אך לא חשוב דיו בקבלת ההחלטה שלכם. דמי הניהול יכולים להשתנות עם השנים, והם מהווים בסופו של דבר חלק קטן מסך הכספים הנחסכים. יחד עם זאת, כדאי לבדוק את דמי הניהול הנגבים על הקרן, לעומת דמי הניהול הנגבים על ההפקדות. במקרים מסויימים הפערים יכולים להיות חדים ולשנות את פוטנציאל הכדאיות של הקופות השונות. בכל מקרה, תשואות קופות גמל הוא הפרמטר המרכזי והחשוב ביותר שיש לבדוק בבחירת קופת גמל. חפשו את קופות הגמל המציגות את התשואות הגבוהות ביותר בשוק, חפשו קופות המציגות מגמת עלייה קבועה, כך שתוכלו לזהות חברות טובות גם אם הייתה להן נפילה כלשהי בשנה האחרונה. בסופו של דבר, תמיד תוכלו להתייעץ עם איש מקצוע שייתכן לכם את כל התשובות בצורה פשוטה ומובנת.

דואג לפנסיה שלך?

מלא את הפרטים הבאים ותקבל הצעה אטרקטיבית של ביטוח פנסיוני ללא כל התחייבות מצדך

אני מאשר/ת קבלת דוא"ל בנושא חדשות, עדכונים, מבצעים ופרסומות מאתר קרדיט ישראל

 y