ביטוח אחריות מקצועית

ביטוח אחריות מקצועית משמש בעלי מקצועות כגון בעלי מוסכים, קבלנים, מהנדסי בניין, עו"ד ורופאים, פוליסות הביטוח מספקות כיסוי כאשר בעלי המקצוע נתבעים בעקבות תקלות ונזקים הנובעים מעיסוקם המקצועי. להלן שלוש דוגמאות: מנתח פלסטי נתבע ע"י מטופלת אחרי ניתוח קוסמטי שעברה ונכשל. אדריכל שנתבע בעבור נזק בבניין אותו תכנן. מהנדס שנתבע אחרי שמכשיר אלקטרוני אותו תכנן כשל ונגרם נזק פיזי למשתמשים.

תחום ביטוח אחריות מקצועית נחשב למסובך במיוחד, משלוש סיבות עיקריות:

1.      הספקטרום הרחב אותו מכסה התחום והצורך בהכרות עמוקה עם מקצועות שונים.

2.      הצורך בהכרות עם השינויים המשפיעים על המקצועות השונים ובעיקר התפתחות הטכנולוגיה. לדוגמא, המשמעויות הביטוחית במקרה של כשלון ניתוח אסטטי שבוצע תוך שימוש במכשיר לייזר חדשני.

3.      בחלק גדול מהארועים מעורבים מספר גורמים לדוגמא אסון המכביה שבו התמוטט הגשר עליו צעדו המשתתפים. במקרה זה נתבעו האחראים שניהלו את הטקס, המהנדסים המתכננים והקבלנים המבצעים. בזמן המשפט ניסה כל אחד מהמעורבים להקטין את חלקו באסון. על השופטים היה להכריע בדבר חלוקת האחריות בין כל הגורמים. בהתאם לפסק הדין הופעלו פוליסות ביטוח אחריות מקצועית של כל אחד מהמעורבים בפרשה.

 

סוגי פוליסות ביטוח אחריות מקצועית

 

ישנן שתי סוגי פוליסות: הראשונה מכסה את יום הארוע עצמו והשנייה מכסה את יום הגשת התביעה. בראשונה משתמשים בעיקר בעלי מקצוע כגון בעלי מוסכים, נגריות וכ"ו והיא מתייחסת לארוע בזמן אמיתי. לדוגמא: פועל שתבע את מעסיקו בעקבות פגיעה פיזית שהתרחשה בזמן העבודה. בפוליסה השנייה משתמשים בעיקר בעלי מקצוע כגון עו"ד, רופאים ומהנדסים. הסיבה לשימוש בפוליסה זו, היא התכנות תביעות בעקבות כשלים שקרו זמן רב אחרי סיום עבודתו של בעל המקצוע. לדוגמא מהנדס שכיום נמצא בגימלאות שנתבע בימים אלו על התמוטטות מרפסת שארעה לפני שנה, בבניין אותו תכנן בשנות השישים.

 

שמירת הכיסוי הביטוחי לאורך זמן

 

חשוב לשמור על רצף הכיסוי הביטוחי , הדרך הנכונה לעשות זאת, היא חידוש פוליסת הביטוח מדי שנה. כדי להימנע ממצב שבו המבוטח עשוי "לפול בין הכיסאות" רצוי, לחדש את הביטוח אצל אותו המבטח. כמו כן דרושה התייחסות למקרה שבו בעל המקצוע מסיים את פעילותו המקצועית. לדוגמא יציאה לגמלאות בגיל 67. הדבר שנכון לעשות, היא רכישת פוליסה מיוחדת שמכסה את החשיפה לתביעות עבור מקרים שארעו בתקופה שקדמה להפסקת הפעילות. הפרמיה במקרה זה תלך ותקטן לאורך הזמן, בהתאם לסוג הכיסוי הנדרש.

 

התחומים הגאוגרפים אותם מכסה פוליסת ביטוח אחריות מקצועית

 

ישנם בעלי מקצוע שבמהלך הקריירה שלהם משלבים עבודה מחוץ לגבולות מדינת ישראל. רופאים היוצאים להתמחות בבית חולים בחו"ל, אדריכלים, מהנדסים וקבלנים המשתלבים בפרויקטים בינלאומיים, מהנדסים ויועצים המשתלבים בצוותי פיתוח הכוללים קולגות ממדינות נוספות. בכל אחת מהדוגמאות אותן ציינתי טמון פוטנציאל לארוע ביטוחי שהשלכותיו מורכבות. כאשר קונים פוליסת ביטוח אחריות מקצועית חשוב לבדוק לעומק, את הכיסוי הביטוחי שניתן עבורם גם אם התרחשו מחוץ לגבולות המדינה.

 

רישוי כתנאי לכיסוי פוליסת ביטוח אחריות מקצועית

 

כאשר עיסוק מבוטח דורש רישוי עפ"י חוק, חברת הביטוח מתנה את ביטוח האחריות המקצועית, בכך שבמועד הארוע הביטוחי היה למבוטח רישיון עיסוק בר תוקף מטעם הרשויות הרלוונטיות והעיסוק נעשה בהתאם להוראות הרישיון.

לקבלת הצעות ממספר חברות ביטוח

מלא את הפרטים הבאים ותקבל הצעה אטרקטיבית לביטוח אחריות מקצועית ללא כל התחייבות מצדך

אני מאשר/ת קבלת דוא"ל בנושא חדשות, עדכונים, מבצעים ופרסומות מאתר קרדיט ישראל

 y