ריבית פריים

מהי ריבית פריים וכיצד היא מחושבת?
לפני שנתחיל לדבר על ריבית פריים יהיה עלינו לנסות ולהבין למה בדיוק מתכוון הבנק כשהוא מפרט בפנינו כי הלוואה מסויימת קשורה למושג זה. ובכן, במילים פשוטות ניתן לומר כי ריבית הפריים היא הריבית הבסיסית שנקבעת על ידי הבנקים ובריבית זו משתמשים עבור מתן הלוואה. ריבית זו קשורה באופן ישיר לריבית של בנק ישראל והיא מחושבת בדרך הבאה: ריבית הפריים = 1.5% + ריבית בנק ישראל.

למי ריבית פריים מיועדת ומתי היא משתנה?
מצד אחד על ידי הבנקים ריבית פריים מוגדרת בתור הריבית העדיפה ביותר לבעלי סיכון נמוך מהממוצע, אך מהצד השני אנו רואים בוודאות כי ריבית זו היא הריביתהשכיחה ביותר כאשר מדובר בהלוואות לטווח קצר יחיסית, כלומר הלוואת עד חמש שנים. משתמשים בריבית זו בתור בסיס להוואות לטווחים ארוכים וקצרים, וכמו כן כבסיס לפקדונות מסוגים שונים וכיוצא בזה.

מבחינת לוח הזמנים המידע החשוב ללקוחות הוא כי ריבית פריים נקבעת בכל יום שני אחרון של החודש, ויוצאת לפרסום באותו שבוע ביום חמישי, בנוסף לשינוי של ריבית בנק ישראל. חשוב לדעת כי הריביתשל בנק ישראל זוהי ריבית שיכולה להשתנות כל יום, ולכן למעשה גם ריבית פרייםנתונה לשינויים, כאמור, בגלל הקשר בין שתי הריביות.

האם קיים קשר ישיר בין ריבית הפריים ובין ההלוואה עליה חתמנו?
כדי להבין את השינויים בגודל ההחזר לבנק אותו עלינו לשלם, חשוב להבין דבר בסיסי ועיקרי והוא העובדה כי ריבית הפריים היא בעלת השפעה רק על ההלוואות הצמודות לה. כדי להסביר את העניין נביא דוגמא: נניח כי לקחנו הלוואה מבנק מסויים, וקבענו כי הלוואה זו (כלומר בתנאיי ההלוואה) תהיה צמודה למדד, הרי שבמקרה כזה שינויים הקורים בריבית הפריים לא ישפיעו כלל וכלל על הסכום אותו עלינו לשלם. המסכנה מכך היא ברורה: ככל שריבית הפריים עולה, כך ההחזר שנצטרך לשלם על ההלוואה אותה לקחנו יהיה גבוה יותר.
 
משכנתא צמודה לריבית פריים
כידוע, גם משכנתא היא הלוואה וסוג של מימון שהבנק נותן ללקוחות הזקוקים לכך, ולכן טבעי הדבר שיהיה עלינו לשלם ריבית גם במקרה זה. בדיוק כמו בהלוואות נוספות, אם המשכנתא עליה חתמנו צמודה לריבית הפריים, הרי שכל שינוי בריבית זו ישפיע על ההחזר שיהיה עלינו לשלם לבנק. ישנן דרכים רבות ואופציות כדי לבחור את המשכנתא המתאימה לכל אחד, עם החזרים מסוגים שונים, ולשם הבחירה המתאימה לכל אחד קיימות חברות מקצועיות אשר יעודם הוא לייעץ לכל לקוח על סוג המשכנתא המתאים עבורו באופן ספציפי. קו מנחה ומשותף שניתן לראות בין רוב מומחי המשכנתא הוא כי רובם ממליצים על משכנתא בריבית פריים כמועדפת, כיוון שכך הלקוח יכול להיות בטוח שההחזר נשאר קבוע, למעט שינוי חודשי בריבית.

 

לקבלת הלוואה
מלא את פרטיך וקבל הצעת הלוואה בהקדם, ללא כל התחיבות מצדך
*שם מלא
*טלפון
*סוג ההלוואה

*גובה ההלוואה
*גיל
*כרטיס אשראי
*בעל חשבון בנק
*הגבלים ואכ"מ
*עובד