מסחר בבורסה

מסחר בבורסה הוא מסחר שבו נסחרות מניות של חברה ציבורית, באמצעות פקודות מכירה וקנייה ועל פי הערכת הספקולנטים האם המניה תעלה או תרד בתקופת זמן מסוימת, מסחר בבורסה נחשב לעתים למסוכן עקב התנודתיות הגדולה בשוק ההון.

עקב ההתפתחות הטכנולוגית ועולם האינטרנט, כל אחד מאתנו יכול לבצע מסחר בבורסה ועל ידי כך לנהל באופן עצמאי את תיק ההשקעות שלו. כדי לבצע מסחר בבורסה בצורה עצמאית, על המשקיע לפתוח חשבון מסחר אצל אחת מחברות ברוקרים בארץ או בחו"ל, לאחר מכן הסוחר מוריד פלטפורמת מסחר אינטרנטית למחשב שלו ובאמצעותה הוא יכול להכניס פקודות של קנייה ומכירה למגוון רחב ביותר של מניות, בהתאם לספקולציות שלו, האם המניות הולכות לרדת או לעלות.

 

בניהול תיק השקעות עצמאי באמצעות מסחר בבורסה המשקיעים מבצעים החלטות קנייה ומכירה של מניות בהתאם לשתי אסטרטגיות עיקריות ולפעמים תוך שילוב בין שתיהן:

 

מסחר בבורסה באמצעות ניתוח טכני: בניתוח טכני המשקיע מתבונן בגרפים בלבד ועל ידי כך הוא מחליט האם המניה במגמת עלייה או ירידה, הניתוח הטכני מתבסס על שורה של כלים טכניים שעוזרים למשקיע לזהות את המגמה הקיימת, סימנים לחולשת המגמה, סימנים להתהפכות במגמה וכדומה, המשקיע משתמש בניתוח הטכני שלו בקווי תמיכה והתנגדות, קווי מגמה, תבניות יפניות, אינדיקטורים טכניים וכדומה.

 

מסחר בבורסה באמצעות ניתוחים כלכליים הוא מסחר שבו המשקיע לוקח בחשבון את מצב החברה והביצועים של החברה בתקופה האחרונה, אם מצבה הפיננסי של החברה הוא איתן והחברה צפויה להניב רווחים גבוהים במהלך השנה, מן הסתם המניה של החברה תעלה. אם החברה סובלת מבעיות תקציב, בעיות של ניהול, מתחרים חזקים, אפשרות לירידה תלולה ברווחים, המניה של אותה חברה צפויה לרדת ולכן עדיף למכור את המניה.

 

כפי שאמרנו קודם לכן מסחר בבורסה נחשב למסוכן כיוון שהוא מושפע מהמון גורמים שלנו כמשקיעים אין שליטה עליהן, ראינו לדוגמא את הדליפה שקרתה במפרץ מקסיקו וכיצד היא פגעה בצורה קשה במניות של חברת BP שהייתה האחראית על קידוחי הנפט באזור. כאמור המניות של החברה היו במצב טוב לפניי הדליפה, אבל כתוצאה מהדליפה הבלתי צפויה המניות התדרדרו לשפל חדש.

 

כדי להגביל את הסיכונים הצפויים בעקבות מסחר בבורסה משקיעים רבים משתמשים בפקודת עצירת הפסד (Stop Loss) פקודת עצירת הפסד היא פקודה שנותנת למשקיע רשת ביטחון כנגד הפסדים של מסחר בבורסה אם התנועה בשוק הולכת בניגוד לעסקה שהמשקיע ביציע. אם לדוגמה המשקיע קנה מניות בשווי של 13 דולר למניה כי הוא מצפה שהמניה תמשיך לעלות, המשקיע החכם יכול לשים הוראת עצירת הפסד במידה והמניה יורדת ומגיעה למחיר של 10 דולר למניה. במצב זה כאשר מחיר המניה מגיע ל-10 דולר העסקה נסגרת והמשקיע אמנם יוצא בהפסדים, אבל ישנה אפשרות שאלמלא ההוראה המניה הייתה יורדת הרבה יותר והמשקיע היה מפסיד הרבה יותר כסף.

 

כדי לבצע מסחר בבורסה בצורה חכמה וגם להרוויח מהשקעות שבמבוצעת על ידי מסחר בבורסה, על המשקיע ללמוד את הנושא על בוריו, כפי שאמרנו קודם לכן, מסחר בבורסה נחשב למסחר מסוכן מאוד, עקב העובדה שמדובר בשוק לא יציב שסובל מתנודתיות גבוהה, לכן לימוד מעמיק של מסחר בבורסה, צבירת שעות רבות מול המסך והמון המון סבלנות הם בדרך כלל התשובה בנוגע למסחר בבורסה שיגרום לכם להרוויח כסף.

לקבלת הצעות להשקעה מתאימה

עליך למלא את פרטיך לקבלת הצעה ממספר בתי השקעות שונים

אני מאשר/ת קבלת דוא"ל בנושא חדשות, עדכונים, מבצעים ופרסומות מאתר קרדיט ישראל

 y