צרכנות נבונה

צרכנות נבונה היא הבסיס התכנוני של כל תא משפחתי. לכול בית ולכול משפחה משאבים והוצאות, צרכנות נבונה היא הכלי התכנוני של הקצאת המשאבים עבור ההוצאות הביתיות. כאשר אנו מתנהלים בעולם הצריכה בין אם מדובר במוצרים או שירותים עלינו לנהוג בתבונה, צרכנות נבונה מלמדת אותנו כיצד לעשות זאת.

למה צרכנות נבונה חשובה?

בימים טרופים כלכלית אלו, לצרכנות נבונה חשיבות ראשונה במעלה. בעקבות המשבר הכלכלי העולמי שפקד אותנו ואנו עדיין מרגישים את אותותיו, עלינו להתנהל כלכלית בצורה חסכנית ונכונה על מנת לשמור על הוצאות סבירות וביטחון כלכלי. כדי לשמור על ביטחון כלכלי ולא להיגרר להוצאות לא נחוצות עלינו ללמוד היכן ניתן לחסוך וכיצד, צרכנות נבונה מלמדת אותנו כיצד לחסוך מבלי להתפשר על איכות החיים או בעצם כיצד להפיק יותר מאותו סכום כסף קבוע פחות או יותר העומד לרשותינו מידי חודש. כמו כן, בעקבות המשבר הכלכלי, בטחון תעסוקתי הפך למעשה לנחלת העבר, באווירה כלכלית לא בטוחה חשוב מאוד לדעת כיצד להתנהל על מנת למקסם את יכולת ההתאוששות הפיננסית שלנו במקרה של אובדן עבודה או צמצום בהכנסותינו.

 

מה מלמדת אותנו צרכנות נבונה?

כשאנו אומרים "צרכנות נבונה" אין הכוונה לקיצוץ גורף בכול הוצאות המשק הביתי, אלא סיגול הרגלי בדיקה וחיסכון בריא. כך למשל, צרכנות נבונה מלמדת אותנו לרכוש מוצרים בצורה חכמה תוך בדיקה והשוואת מחירים תמידית, לא להתפתות למבצעים ללא בדיקה יסודית ולא לקנות מוצרים שלא לצורך. צרכנות נבונה היא דרך חיים כלכלית, המסר המרכזי שלה הוא חיסכון חכם ולאו דווקא הימנעות מרכישה.

 

כיצד מיישמים צרכנות נבונה?

בראש ובראשונה עלינו להבין כי מאחורי כל מוצר או שירות שאנו רוכשים ישנו מערך פרסומי ושיווקי אדיר שמטרתו לגרום לנו להעדיף רכישה של מוצר זה על פני משנהו, לאו דווקא המוצר הזול ביותר או המשתלם ביותר עבורנו. לפני רכישה של כל מוצר או שירות חשוב מאוד לבדוק את המתחרים ולוודא כי המוצר שאנו בחרנו הוא אכן הטוב ביותר והנחוץ ביותר עבורנו. כל למשל, כשמדובר בחבילות גלישה באינטרנט, חשוב להתאים את החבילה אל הצרכים שלנו ולא להתפתות למחירי מבצע עבור נפח גלישה שאין לנו צורך בו.

 

כמו כן, צרכנות נבונה מדריכה אותנו לבצע רכישות המשתלמות בטווח הארוך דוגמת רכישתן והתקנתן של נורות פלורוסנט חסכוניות על פני נורות ליבון הצורכות חשמל רב. אולי בטווח הקצר מחירה של נורל פלורוסנט גבוה יותר ממחירה של נורת ליבון אולם עלות הרכישה מתקזזת תוך תקופה של מספר חודשים כאשר מביאים בחשבון את צריכת החשמל הנמוכה משמעותית של מנורה זו ביחס לנורת הליבון. מעבר לכך, חיסכון היא מילת המפתח בתחום הצרכנות הנבונה, כיבוי של מכשירי חשמל שעובדים שלא לצורך, השקיית הגינה בשעות הערב על מנת לחסוך במים וקניית תרופות גנריות במקום ממותגות הם רק חלק קטן מתורת הצרכנות הנבונה.

 

צרכנות נבונה מדריכה אותנו לנצל את ההטבות שמגיעות לנו ולבדוק מחירים ואפילו להתמקח במידת האפשר. כך לדוגמא , ניתן להוריד באופן משמעותי את דמי ניהול החשבון בבנק, דמי הביטוח הרפואי ועוד. דוגמא נוספת היא ניצול הטבות למשפחות מרובות ילדים, סטודנטים, פנסיונרים, חברי הסתדרות ואחרים.

 

ניהול נכון ונבון של משך הבית יכול להסתכם בחיסכון של מאות ואף אלפי שקלים בשנה. צרכנות נבונה מעניקה לנו את הכלים והתובנות לחסוך ולשמור על ביטחון כלכלי גם ובמיוחד בזמנים של משבר.

רוצה לקבל ייעוץ לניהול תקציב משפחתי?

לקבלת ליווי וייעוץ על ניהול תקציב משפחתי

אני מאשר/ת קבלת דוא"ל בנושא חדשות, עדכונים, מבצעים ופרסומות מאתר קרדיט ישראל

 y