ניירות ערך

מהם ניירות ערך?

ניירות ערך הן תעודות שמנפיקות חברות שונות ומוכרות אותם לאנשים פרטיים. על ידי קנייה של נייר ערך, קונים זכות כלשהי באותה חברה שהנפיקה אותם- זכות חברות, או אחוז בעלות כלשהו. ניירות ערך הם שם כולל למספר מוצרים פיננסיים- מניות, אגרות חוב, אופציות ועוד. על ידי הנפקה של ניירות ערך, החברה מרוויחה כסף ומגייסת כספים. חברה שמתחלה להנפיק ניירות ערך, סוחרת בהם דרך הבורסה לניירות ערך בתל אביב, והופכת לציבורית.

את המסחר בניירות ערך מבצעים בבורסה, ומי שרוצה לקנות ניירות ערך, צריך ליצור קשר עם בנק שיש לו קשר עם הבורסה, או עם חברת השקעה כלשהי. קיימות חברות השקעה רבות בישראל, והן מציעות מגוון של שירותי ליווי וניהול תיקי השקעות למעוניינים. מומלץ לקרוא מעט על ניירות ערך, ולדעת שאתם מבינים את המשמעות שבסחירה בהם וקנייתם.

 

סוגי ניירות ערך

מבין ניירות הערך, הנייר הנפוץ ביותר שבו סוחרים, הוא איגרת חוב. לאיגרת חוב יש מועד שבו הוא מפסיק להתקיים, ועד אז ניתן לסחור בו- לקנות ולמכור אותו. לאחר שאיגרת החוב מגיעה לסוף חייה, האדם שמחזיק בה מקבל את הריבית ואת הקרן שנצברו במהלך קיומה של האיגרת. הריבית והמדדים שאליהן איגרות החוב צמודות יכולות להיות שונות בין איגרת לאיגרת, חלקן צמודות מדד, חלקן בעלות ריבית קבועה ועוד.

נייר הערך המוכר והמפורסם ביותר, הוא כמובן המניה. המניה היא נייר ערך שמהווה בעלות מסוימת על חברה כלשהי, ומקנה לבעליו זכות להשתתף באסיפות של החברה, לקבל דיבידנד מהחברה במצב של רווחים, זכות למידע חשוב לגבי החברה, וזכות לקבל אחוז מנכסי החברה במקרה שבו היא מתפקרת. ככל שיש לך יותר מניות, כך הכוח שלך והחשיבות גדלים. לאדם שבידו יותר מחמישה אחוזים מחברה כלשהי, קוראים בעל עניין, ואדם שיש לו יותר ממחצית מניותיה של חברה כלשהי, הוא בעל השליטה בחברה. את המניות ניתן לקנות ולמכור דרך הבורסה, ומסחר במניות נחשב לדרך שבה ניתן להרוויח סכומי כסף גדולים תוך זמן קצר, אך קיים כמובן גם סיכון להפסד של סכומים גדולים.

אופציה היא גם סוג של ניירות ערך. האופציה היא הזכות לרכוש מניה במחיר קבוע מראש. למעשה כשקונים אופציה, קונים את האפשרות להמיר את כתב האופציה למניה בזמן כלשהו. עד שממירים את האופציה במניה של ממש, אין לבעליהם כל זכות בחברה. אם הסכום למימושה של האופציה נמוך מהמחיר של המניה בשוק, יהיה רווח בקניית המניה, ואם הסכום גבוה ממחירה של המניה, לא יהיה רווח ולא מומלץ לבצע את רכישת המניה באותו הרגע. לרוב, לכתבי אופציה יש תאריך שבו תוקפם פג- כלומר שאחרי תאריך זה לא ניתן יהיה להמירם במניות.

נוסף על אלו, יש עוד סוגים של ניירות ערך: נייר ערך מסחרי, יחידת השתתפות ועוד מוצרים פיננסיים שונים. מסחר בניירות ערך הוא מסחר פופולארי, שמתבצע בבורסות רבות ברחבי העולם.

לקבלת הצעות להשקעה מתאימה

עליך למלא את פרטיך לקבלת הצעה ממספר בתי השקעות שונים

אני מאשר/ת קבלת דוא"ל בנושא חדשות, עדכונים, מבצעים ופרסומות מאתר קרדיט ישראל

 y