מסחר במניות

מסחר במניות הוא בעצם מסחר של היצע וביקוש, כאשר מחירה של המניה נקבע ביחס לשווי החברה בפועל, המניה היא סוג של נייר ערך שאומר שהמחזיק במניה הוא מעין שותף בחברה הנהנה מהרווחים שלה והוא כמובן יכול להפסיד כאשר נמצאות ברשותו מניות של חברה מפסידה.

המסחר במניות בשנים האחרונות הפך לנגיש לכול אדם הרוצה לעסוק בכך, המשקיע הפרטי פותח חשבון מסחר אצל חברת ברוקרים או בית השקעות ומוריד למחשב שלו תוכנת מסחר אינטרנטית המאפשרת לו לקנות ולמכור מניות בהתאם לשיקול דעתו, כאשר המטרה כמובן היא למצוא את המניות שישיגו תשואות גבוהות במיוחד.

 

מסחר במניות נחשב למסחר מסוכן מאוד, אשר הרבה פעמים גורם להפסדים למשקיעים הפרטיים שאין להם מספיק ידע או ניסיון להתמודד עם שוק ההון, שיש לו דרכי פעולה ייחודיים משלו. מסחר במניות מושפע לא רק ממצבה של הפיננסי של החברה, אשר את מניותיה המשקיע קונה, אלא גם ממצב הכלכלה כולה, ממצב הסקטור שאליו משתייכת המניה וכמובן ובעיקר מהשערות וחששות של הספקולנטים השונים בנוגע למצבה העתידי של המניה. לא נגזים אם נאמר כי מסחר במניות מושפע בעיקר מאלמנטים פסיכולוגיים ולכן רק סוחרים המצליחים להבין את הפסיכולוגיה שעומדת מאחורי המסחר בשוק ההון, יכולים להצליח בתחום של מסחר במניות.

 

מסחר במניות דורש שנים של אימון, ככל שהסוחר צובר יותר שעות מסך מול הגרפים המציגים את פעילותן של המניות, כך הוא יצליח להבין כיצד השוק עובד. אחד היתרונות של מסחר במניות הוא שניתן לעשות זאת באמצעות חשבון וירטואלי, בחשבון וירטואלי זה הסוחר מדמה מסחר במניות, כלומר הוא קונה ומוכר מניות בהתאם למצב האמיתי בבורסה, אבל הכסף שבו הוא סוחר הוא כסף וירטואלי והחשבון נקרא חשבון דמו. אחד מכללי הברזל בנוגע לתחום של מסחר במניות הוא שלא נכנסים לסחור בחשבון אמיתי, עד שהסוחר לא מצליח להרוויח בתיק הוירטואלי שלו כסף במשך שלושה חודשים רצופים, אנשים רבים מגלים מהר מאוד עד כמה מדובר במשימה כמעט בלתי אפשרית.

 

מסחר במניות נעשה באמצעות שני כלים בסיסיים לניתוח מצבה של המניה –

 

מסחר במניות באמצעות ניתוח טכני – בכלי זה הסוחר בודק את הגרפים של המניה, הסוחר מנסה להבין האם המניה נמצאת במגמת עליה או ירידה, האם מחיר המניה הוא גבוהה מידי או נמוך מידי והוא גם מחפש סימנים להיפוך במגמה, סימנים אשר יאותתו לו האם כדאי לקנות או למכור מניה מסיומת.

 

מסחר במניות באמצעות ניתוח פנדומנטאלי – הוא מסחר במניות אשר מנתח את מצב החברה, האם החברה במצב כלכלי איתן, האם החברה צפויה לדווח על רווחים השנה, האם הולכים לקרות שינויים בהנהלת החברה, האם החברה הולכת לצאת עם פרויקטים או מוצרים חדשים והאם מחיר המניה באמת משקף את מצבה. המשקיע מחפש מניות שיש להן פוטנציאל גבוה להתחזק בעקבות צפי חיובי בעתיד כגון: צפי לרווחים גבוהים, פרוייקט חדש שיוצא לדרך, הצלחה במכרז וכדומה.

 

כפי שאמרנו מסחר במניות מושפע הרבה פעמים מאמוציות ולא מהדברים כפי שהם באמת, לכן ישנה הרבה פעמים תופעה שבה המניה מתרסקת בגלל שמועה, או משפט שנאמר במקום הלא נכון ובזמן הלא נכון. כדי למנוע הפסדים גדולים כתוצאה מהתרחשויות בלתי צפויות כאלו, הסוחרים משתמשים הרבה פעמים בהוראת עצירת הפסד, אשר מגבילה את ההפסדים שלהם במסחר ומאפשרת לרווחים שלהם לרוץ קדימה.

 

 

לקבלת הצעות להשקעה מתאימה

עליך למלא את פרטיך לקבלת הצעה ממספר בתי השקעות שונים

אני מאשר/ת קבלת דוא"ל בנושא חדשות, עדכונים, מבצעים ופרסומות מאתר קרדיט ישראל

 y