משכנתא

ישראלים רבים מעוניינים להגשים את חלומם ולהיות בעלי נכס הרשום על שמם. שכר הדירה עולה בהתמדה ומחירי הדירות שהאמירו מאוד בשנים האחרונות גרמו לזוגות צעירים ומשפחות רבות להרגיש כי החלום הולך ומתרחק מהם. ממשלת ישראל ונגיד בנק ישראל החליטו לפעול יחדיו על מנת להחזיר את התקווה לצעירים מחוסרי הדיור ולפתוח בפניהם אפשרויות חדשות לממש את חלום הבעלות על נכס. ענף הדיור בישראל עובר שינויים בהתאם למדיניות הממשלתית החדשה ושוק הדיור כמו גם שוק משכנתאות משתנה. כדי לקחת משכנתא ולבחור במסלול אשר הולם את שהלווה יש להתאים מסלול משכנתא המתאים ליכולותיו הכספיות ובהתאם למצב הכלכלי במשק.

על מנת להבין את התמורות ואת ההשלכות של הנעשה בענף חשוב ללמוד לעומק את הנושא ולרכוש כלים וידע. אין צורך להפוך לכלכלן על מנת להבין מהי משכנתא ואיך לבחור מסלול משכנתא המתאים ליכולת הכספית ולמצב המשק. לטובת מי שעומד לרכוש נכס כמו בית פרטי או דירה, נכס לעסק או לשפץ את הנכס ולהשביח אותו קיימים אתרים באינטרנט המספקים מידע מקיף רב בנושאי משכנתאות וכך יכול הגולש לקרוא מידע, להשתמש במחשבון משכנתא ולפנות לקבלת ייעוץ והצעות מחיר המשוות בין הצעות הבנקים והחלופות השונות הקיימות כך שהאדם המעוניין לקחת הלוואה יוכל להשוות בין האופציות השונות בעצמו או על ידי ייעוץ מקצועי וליווי.

בשנים האחרונות צצו חברות רבות המעניקות ייעוץ בנושא משכנתא והן יכולות לעזור רבות לאנשים המתכננים לקחת משכנתא ומפחדים מלעשות טעות העלולה להתבטא בעשרות אלפי שקלים ויותר. עבור רוב האנשים תהיה משכנתא ההחלטה הכלכלית הקשה ביותר וסכום הכסף הרב ביותר שאי פעם יעסקו בו מכאן ניתן להבין כי גם הלווים מפחדים מטעויות אך גם הבנקים חרדים לכספם ומעוניינים כי בישראל לא יקרה משבר כמו שקרה בארה"ב.

תחרות בין הבנקים

בעקבות התערבות הממשלה ובנק ישראל בנושא הדיור בישראל הושפע גם נושא משכנתאות באופן ישיר. הכוח עבר לידי הלקוחות אשר כיום יכולים לבחור ולערוך תחרות בין הבנקים וגופי מימון חוץ בנקאי אחרים ואף להתמקח עם הבנק לגבי גובה הריביות והעמלות השונות הכרוכות בלקיחת משכנתא. הבנקים נוהגים לחזר אחרי לקוחות המעוניינים לקחת משכנתא ולטובת הלווים מופיע מידע רב ומקיף בנושא משכנתאות באינטרנט. אתרים רבים כמו אתר קרדיט מציעים מידע עדכני העוזר להבין מהם הצעדים הראשונים שיש לעשות עוד בטרם לוקחים משכנתא, מהיכן לקחת משכנתא ואיך להתאים מסלול משכנתא המתאים למצבו הפיננסי של הלווה על מנת שלא לעשות טעויות הכרוכות בכסף רב. 

לקבל הצעת משכנתא מתאימה

באמצעות אתר אינטרנט מקצועי העוסק בתחום משכנתאות ניתן לקבל ישירות לדואר האלקטרוני ובטלפון הצעה אשר תתאים ללווה. לרוב יפנה נציג שהוא יועץ משכנתאות מוסמך  לגולש אשר ממלא טופס קצר באתר האינטרנט ובאמצעות הטלפון יבקש ללמוד עוד פרטים לגבי הלווה. יועץ הלוואות מכיר את מסלולי הבנקים השונים ואת היתרונות והחסרונות הכרוכים בכל מסלול אותם מציעים הבנקים השונים וכך יוכל להתאים מסלול משכנתא אשר מתאים לחוסנו הכלכלי של הלווה תוך מתן עזרה מקצועית, ייעוץ וליווי אישי בו היועץ עונה על כל השאלות והסוגיות המתעוררות מהלווה. 

עולם ההלוואות הולך ומסתבך

משכנתא מורכבת מרכיבים רבים ושונים אותם יש להבין. נושאים כמו סוגי ריביות, פרעון מוקדם, היוון, גובה החזר חודשי, הצמדות, תקופת החזר ועוד הם נושאים כלכליים אותם יש להתאים על מנת שהלווה יוכל לעמוד בהתחייבותיו הכספיות בהתאם להלוואה אותה לוקחים ועל סמך יכולותיו. ריבוי מסלולי הלוואות ארוכות טווח אותם הבנקים מציעים כיום הולך ומסבך את הנושא בנקים מציעים משכנתא במסלול ריבית קבועה, מסלול ריבית משתנה, משכנתא צמודה, מסלול דולרי ועוד מסלולים בשמות מפתים כמו משכנתא לזוגות צעירים, מסלול ללא הון התחלתי, מסלול משולב ועוד. כאשר ניגשים לבנק לא בטוח כי הלווה יקבל את הייעוץ הטוב ביותר מכיוון שהיועץ הוא עובד הבנק ומייצג את האינטרסים הכלכליים של המוסד בו הוא עובד בעוד שיועץ משכנתאות יעניק ייעוץ ללא משוא פנים ויוכל להמליץ ולהתאים את המסלול או שילוב המסלולים הראוי בו יוכל הלווה לעמוד מבלי להיכנס לצרות כלכליות ולקיחת משכנתא בה לא יוכל לעמוד או שתקשה עליו לנהל את ההוצאות השוטפות של משק הבית באופן ראוי.

בנקים זהירים יותר

בעקבות המשבר בארה"ב הפכו גם הבנקים בישראל לזהירים יותר ולרוב הם יעניקו משכנתא בגובה של עד 70% מערך הדירה או הנכס אותו מבקש הלווה לרכוש (תמורת שעבוד הנכס). את יתרת הסכום נאלץ הלווה לגייס בעצמו מהונו הפרטי או באמצעות הלוואות ממקורות אחרים כמו הלוואות מחברות האשראי, הלוואות מחברות הביטוח ועוד. זהירות הבנקים מתבטאת גם בביטוח משכנתא אותו חייב כל לווה לרכוש וכך הבנק נהנה מחסינות ממקרים בהם הלווה אינו יכול לעמוד בהתחייבותיו הכספיות להחזיר את ההלוואה כמו במקרה פטירה, איבוד כושר עבודה עקב תאונה או מחלה ועוד. הביטוח נועד גם לטובת הלווה (ובני משפחתו) שיהנה מהגנה בפני נזק הנגרם לנכס כתוצאה מפיצוץ בצינורות, איבוד יכולת עבודה, פטירה בטרם עת ומקרים רבים נוספים המגנים עליו ועל בני משפחתו כמו גם על ערך הנכס.    

לקבלת הצעת משכנתא מתאימה
אנחנו נדאג שפרטייך יעברו בצורה חסויה אל נציג מקצועי, אשר ייתן לך שיחת ייעוץ ויענה על שאלותייך בחינם!
*שם מלא
*טלפון
*דוא"ל
*איזור מגורים
*הסכום המבוקש