לוח שפיצר

לוח שפיצר הוא סוג של לוח סילוקין הנועד לתאר את כל התשלומים להחזר הלוואה מרגע שלוקחים את ההלוואה ומתחילים להחזיר אותה ועד לפירעון ההלוואה. הלוח משמש את הבנקים בחישוב החזרי התשלומים למשכנתאות וכולל שני מרכיבים: רכיב הריבית ורכיב הקרן. כאשר לוקחים משכנתא ניתן לבחור בין שיטת החזר תשלומים הנקבעת על סמך לוח סילוקין שפיצר או לוח סילוקין קרן שווה. ההבדל ביניהם הוא אופן החישוב על חשבון החזר הקרן וחישוב החזר הריבית. לוח שפיצר הוא הנפוץ ביותר במשכנתאות והבנקים מעדיפים לעבוד על פיו מכיוון שהריביות המשולמות להם גבוהות יותר בהשוואה ללוח סילוקין קרן שווה.

איך פועל הלוח

כאשר ניגשים לבנק לקחת משכנתא יש גורמים רבים בהם יש להתחשב. אחד הנושאים העיקריים שחייבים לעניין את לוקח ההלוואה הוא שיטת החישוב להחזר ההלוואה על ידי הבנק. רוב הבנקים יעדיפו לעבוד עם לוח סילוקין שפיצר בו הם מרוויחים יותר ולעתים לא יאשרו משכנתא עם שיטת חישוב שונה כמו לוח סילוקין קרן שווה. במהלך החזר ההלוואה ישלם הלווה סכום חודשי שווה מידי חודש לאורך כל תקופת ההלוואה. החלק היחסי של תשלום הקרן הולך וגדל ככל שהחודשים נוקפים בעוד החלק היחסי של החזרי הריבית הולך ופוחת.

טוב לבנק

לוח שפיצר ממקסם את הרווחים לבנק מכיוון שהחזר הקרן בתחילת תקופת ההחזר קטן באופן קטן. הריבית משולמת על קרן גדולה שפוחתת באטיות ורק עם הזמן מתהפך הגלגל בחישובים ואז קטן בהדרגה ההחזר החודשי של הריביות אך החזר הקרן גדל. ככל שהקרן גדולה יותר כך גם תשלום הריבית גדל. בלוח סילוקין קרן שווה קרן ההלוואה הולכת ופוחתת  ולכן תשלום ההחזר החודשי של הרבית הולך וקטן. תשלומי הריבית המצטברים גבוהים יותר דרך לוח סילוקין שפיצר וזהו האינטרס של הבנק.

מה עדיף

כל מי שלוקח הלוואה חייב לאמוד את יכולותיו הכלכליות וחוסנו הכלכלי. למראית עין נדמה כי לוח סילוקין קרן שווה עדיף לכולם אך אין הדבר נכון. זוגות צעירים הלוקחים משכנתא יעדיפו את לוח סילוקין שפיצר מכיוון שנטל ההחזר החודשי בשנים הראשונות קטן יותר מאשר חישוב הנעשה על פי לוח סילוקין קרן שווה בה ההחזר החודשי נאמד לפי % החזר הקרן ויכול להיות לעתים כפול מאשר נטל ההחזר החודשי הנעשה על פי לוח שפיצר. זוגות צעירים בראשית דרכם יעדיפו החזרים נמוכים בהתחלה ולהצליח להתמודד עם נטל ההחזר החודשי בהצלחה. מי שיכול להרשות לעצמו לעמוד בנטל החזר חודשי גבוה יעדיף לבחור בשיטת החזר קרן שווה אך לא בטוח כי הבנק יאשר את המשכנתא ולעתים יש להתמקח עם הבנק לגבי שיטת ההחזר הרצויה.

לא רק למשכנתאות

לוח שפיצר משמש לחשוב ועריכת טבלת החזרים חודשים לא רק במשכנתאות אלא גם בהלוואות ארוכות טווח אחרות. זהו למעשה אלגוריתם פשוט שיכול לשמש גופים פיננסיים המעניקים הלוואות לציבור הפרטי והעסקי.    

לקבלת הצעת משכנתא מתאימה
אנחנו נדאג שפרטייך יעברו בצורה חסויה אל נציג מקצועי, אשר ייתן לך שיחת ייעוץ ויענה על שאלותייך בחינם!
*שם מלא
*טלפון
*דוא"ל
*איזור מגורים
*הסכום המבוקש