לוח סילוקין

לוח סילוקין הוא טבלת החזר תשלומים המציגה את תשלומי ושלבי החזר הלוואה שלוקחים. על סמך הסכם ההלוואה הנערך בין המלווה ללווה מחשבים את הטבלה כך שבסיום תקופת ההלוואה מחזיר הלווה במלואו את הקרן והריבית. ברוב סוגי ההלוואות הנפוצים נערך הסכם בו מוגדר התשלום התקופתי לפי שני מרכיבים: החזר על חשבון קרן ההלוואה וריבית על יתרת הקרן. מלווים כמו בנקים וחברות מימון חוץ בנקאיות הפועלים בהיתר נוהגים לערוך את הטבלה על סמך לוח שפיצר או לוח בהחזר קבוע על חשבון הקרן. בהלוואות גישור ניתן להשתמש בלוח בוליט.

לוח שפיצר

לוח שפיצר הוא הנפוץ ביותר להחזר תשלומי משכנתא. רוב לוקחי המשכנתא יתקלו במושג זה בבואם לחתום על מסמך המשכנתא או כאשר הם בוחנים את מסלולי המשכנתאות השונים. חישוב ההחזר החודשי על פי לוח שפיצר הוא קבוע כל עוד אין שינוי בריבית ההלוואה או שינוי במדד. בעת חישוב החזר ההלוואה על פי לוח סילוקין שפיצר הולך וקטן מרכיב הריבית בהתחלה ומרכיב ההחזר על הקרן הולך וגדל. היחס בין שני המשתנים: קרן וריבית, הולך משתנה ככל שהזמן נוקף. בהתחלה מרכיב הריבית מהווה את רוב תשלום ההחזר וככל שהזמן חולף כך עולה הדומיננטיות של מרכיב הקרן עד לסיום החזר ההלוואה. לוח שפיצר טוב עבור זוגות צעירים שנמצאים בתחילת דרכם הכלכלית ולכן יעדיפו תשלומי החזר קבועים נמוכים ככל האפשר בתחילת דרכם בחיים.

לוח קרן שווה

כאשר משתמשים בטבלאות החזר תשלומים מסוג לוח סילוקין קרן שווה יש מרכיב קבוע של החזר הקרן ותוספת של החזר ממרכיב הריבית אשר משתנה ופוחת ככל שהזמן חולף. הריבית מחושבת על יתרת הקרן ומידי חודש יתרת הקרן הוכלת ופוחתת ולכן גובה ההחזר החודשי הולך ופוחת. בדרך זו ישלם הלווה יתרה נמוכה יותר מאשר בחישוב הנעשה על פי לוח שפיצר אך אין השיטה מתאימה לכל אחד מכיוון שמדובר בתשלומי החזר יחסית גבוהים לעומת לוח שפיצר ולרוב זוגות או משפחות צעירות אינן מסוגלות לעמוד בתחילת דרכן בנטל הגבוה. משקיעים או זוגות מבוגרים אשר רוכשים דירה להשקעה מעדיפים לעתים לקחת משכנתא עם שיטת החזר המסתמכת על לוח סילוקין קרן שווה והם יכולים לעמוד בתשלומי החזר גבוהים יותר בהתחלה. הבנקים לא מאפשרים לכל אחד לקחת משכנתא המסתמכת על לוח קרן שווה.

לוח בוליט

לוח סילוקין בוליט אינו נפוץ כמו לוח שפיצר או לוח קרן שווה. לוח בוליט מתאים להלוואות גישור או הלוואות גרייס בהן פורעים את ההלוואה עם סיום תקופת ההלוואה או במהלך התקופה. הלווה משלם על סמך חישוב בטבלה זו את הריבית וההצמדה מידי חודש. בהתאם למסלול ההלוואה שנלקחה קובעים את שיעורי הריבית וההצמדה וכן תשלומים נוספים במידה ונדרשים. בלוח בוליט לא משלמים את הקרן אלא רק את הריבית והקרן מוחזרת עם סיום תקופת ההלוואה. לוח זה טוב למי שלוקח הלוואות מסוג בלון. הלווה לוקח הלוואה או משכנתא ובכסף שקיבל מממן את קניית הדירה החדשה בעוד הנכס הישן עומד למכירה. כאשר הוא מצליח למכור את הנכס הישן הוא יכול לסגור את ההלוואה. 

 

לקבלת הצעת משכנתא מתאימה
אנחנו נדאג שפרטייך יעברו בצורה חסויה אל נציג מקצועי, אשר ייתן לך שיחת ייעוץ ויענה על שאלותייך בחינם!
*שם מלא
*טלפון
*דוא"ל
*איזור מגורים
*הסכום המבוקש