לוח סילוקין קרן שווה

לוח סילוקין קרן שווה היא טבלה המשקפת את החזרי התשלומים של הלוואות או משכנתאות אשר בנויות על החזרי קרן שווים לאורך תקופת ההלוואה. יש מספר לוחות סילוקין כאשר העיקריים בהם הם לוח שפיגל ולוח קרן שווה. ההבדל בין לוחות הסילוקין נעוץ באופן שיטת החישוב והיחס בין מרכיב הריבית למרכיב הקרן. בלוח קרן שווה מרכיב הקרן שווה ולכן הקרן הכללית הולכת ופוחתת וכתוצאה מכך הריבית המוצמדת לקרן ההולכת וקטנה קטנה אף היא. שיטת חישוב על פי לוחות סילוקין קרן שווה אינה מתאימה לכל מי שלוקח הלוואה או משכנתא מכיוון שגובה תשלומי ההחזר בתקופה הראשונה גבוה.

יתרונות לוח קרן שווה

כאשר משווים בין סך כל התשלומים הנדרשים לפרעון הלוואה או משכנתא הפועלת על סמך לוח סילוקין קרן שווה מגלים כי מדובר בתשלום נמוך יותר מאשר שיטות אחרות ומכאן האטרקטיביות שבה. עדיין לוח שפיצר נפוץ יותר מכיוון שלמרות שסך כל ההחזר גבוה משיטת לוח קרן שווה, תשלומי לוח שפיצר קבועים ונמוכים משמעותית בשנים הראשונות להחזר ההלוואה. הלוואות על סמך חישוב לוחות סילוקין קרן שווה מתאימות לרוכשי דירה אמידים או משקיעים הקונים דירה ויכולים לעמוד בהחזר תשלומים גבוה בשנים הראשונות. רוב הזוגות הצעירים יעדיפו תשלומים נמוכים על מנת להתבסס כלכלית ולהצליח לעמוד בנטל המשכנתא יחד עם שאר ההוצאות החודשיות השוטפות. יתרון שיטת תשלום לפי לוח קרן שווה הוא בהפחתת הקרן במהירות לעומת שיטות אחרות וכך למעשה חוסכים בתשלומי הריבית המצטברת.

חסרונות שיטת החישוב באמצעות לוחות סילוקין קרן שווה

החסרון העיקרי בהלוואות אשר החזר התשלומים מחושב על סמך שיטת לוח סילוקין קרן שווה נעוץ בתשלומי ההחזר הגבוהים יחסית בתקופה הראשונה להחזר ההלוואה. תקופה זו עלולה להימשך מספר שנים בהתאם לסכום ההלוואה ולהאמיר ככל שסכום ההלוואה גבוה יותר ותקופת ההחזר קצרה יותר. תשלום הקרן הוא קבוע מה שמוסיף לעליה בהחזר החודשי. על מנת להחזיר הלוואה על סכום גדול כמו משכנתא חובה על הלווה להיות בעל אמצעים על מנת לעמוד בנטל הכבד של החזר ההלוואה. זוגות צעירים או משפחות בתחילת דרכן לרוב לא יוכלו לעמוד בנטל תשלומי החזר גבוה וגם הבנק לא יאשר להם לבחור במסלול משכנתא שבו נהוגה שיטת חישוב לפי לוח סילוקין קרן שווה.

איך פועל החישוב בטבלת קרן שווה

תשלום הקרן הקבוע נקבע לפי סך כל קרן ההלוואה (סכום הלוואה) לחלק במספר חודשי זמן הפרעון (תקופת הלוואה). כך למשל יגיע התשלום הקבוע בהלוואה על סך 300,000 ש"ח לתקופה של 10 שנים ל- 2,500 ש"ח מידי חודש לאורך תקופת ההלוואה. סך כל ההחזר שיש לשלם מידי חודש מורכב מהחזר קבוע על חשבון הקרן והחזר על חשבון הריבית. ההחזר על חשבון הריבית הולך ופוחת מכיוון שהקרן קטנה מידי חודש. תדפיס לוח סילוקין קרן שווה יראה ללווה את התשלומים הצפויים לו במהלך תקופת ההלוואה וכך הוא יוכל לתכנן מראש תקציבית את תכנון תזרים המזומנים שלו.

לקבלת הצעת משכנתא מתאימה
אנחנו נדאג שפרטייך יעברו בצורה חסויה אל נציג מקצועי, אשר ייתן לך שיחת ייעוץ ויענה על שאלותייך בחינם!
*שם מלא
*טלפון
*דוא"ל
*איזור מגורים
*הסכום המבוקש