משכנתא הפוכה

לאור הקושי בתקצוב המתרחב לגילאים מבוגרים  יותר, מוצע מסלול הלוואה למבוגרים שהינם בעלי דירות, אך מתקשים בתשלומי ההוצאות השונות. מסלול זה נקרא משכנתא הפוכה. מהי משמעות הביטוי? שאם בלקיחת משכנתא רגילה, נרכש הנכס בכספי לקיחת ההלוואה,, משכנתא הפוכה  הינה למעשה פעולה בה ממושכן הנכס שבבעלות הלווים, תמורת מתן הלוואה. בתנאי משכנתא הפוכה השונים ממשכנתא רגילה, לא קיימים החזרי קרן או ריבית, וניתן לפרוע אותה בעת שירצה הלקוח. משכנתא הפוכה  מיועדת לטווח ארוך, וניתנת אף ללא בדיקת יכולת החזר, כנהוג על פי תנאי משכנתא רגילה.

משכנתא הפוכה מיועדת לבני הגילאים 67 ומעלה, ששווי הנכס שבבעלותם עולה על 200 אלף דולר. הסכום הניתן כהלוואה במסגרת המשכנתא, מגיע לרוב לבין 20% – 40% משווי הנכס ומקסימום ל- 500 אלף דולר. ההלוואה ניתנת בצמוד למדד ובריבית של 6.9% לשנה, ניתן לפרעה בכל עת ללא תשלום קנס כלשהו, ואולם יש לשים לב כי שיעור ההלוואה עולה עם גיל הלווים. מחצית מסכום ההלוואה ניתן במעמד לקיחתה, ואת המחצית השנייה ניתן לקבל בפריסה של 5 תשלומים, ועד ל- 5 שנים.

עלויות נוספות

עלויות נוספות אותן יש לשקלל הינן עלות פתיחת התיק, המגיעה לכדי 2% משווי הנכס הממושכן כנגד ההלוואה, שכר עורך דין מטעם הלווה, לצורך חתימה על מסמכי ההלוואה, דמי שכירות חודשיים של 130 ש"ח לכל חודש המצטרפים ליתרת ההלוואה ותשלום חד פעמי עבור שמאות, שאומדנו מגיע לבין 800- 1,000 ש"ח.

שיקולים בלקיחת משכנתא

שיקולים אותם יש לחשב בעת לקיחת משכנתא הפוכה  הינם משך התקופה המשוערת למגורים בנכס הנוכחי. זוגות או מבוגרים שאינם בטוחים כי בכוונתם להתגורר בנכס למשך זמן רב, יכול וההלוואה אינה משתלמת עבורם. מאחר וההוצאה הראשונית על משכנתא הפוכה היא גבוהה יחסית למשכנתאות אחרות, המתכננים לשנות את מקום מגוריהם יוציאו מכספם סכום משמעותי בעוד כלכליות ההלוואה אינה וודאית.

סכנות בלקיחת משכנתא

כמו כן, רצוי לשקול את הסכנות הטמונות בהלוואה זו. הוצאות משתנות כגון רכישת רכב או סיוע לילדים ברכישת דירה העלולים לצוץ בהמשך, יקשו על החזר ההלוואה. יכול וההוצאה הראשונית הינה הוצאה משמעותית עבור הלווים-  נתון אותו יש לשקול. רצוי לציין כי ההלוואה אינה פוגעת בכל זכות פנסיונרית אחרת כגון קבלת הפנסיה, ואין צורך בביטוח המשכנתא עצמה או הוכחות שונות בדבר יכולת החזר ההלוואה.

למי לא מתאימה משכנתא הפוכה

למעשה, משכנתא הפוכה אינה מתאימה לכל מבוגר העומד בתנאי לקיחתה. באם הדירה מיועדת לילדים או באם יש היתכנות של שינוי מקום מגורים, מי ששוקל נסיעות רבות לחו"ל או סביר ואינו יכול לעמוד בהוצאה הראשונית – רצוי שלא ייקח הלוואה זו. למעשה, יתרונה הגדול של הלוואה זו הינם ההחזרים, שאינם עולים על שווי הבית, ובמידה ויעלה סכום ההלוואה על שוויו של הבית, אין צורך לשלם את הפער. כמובן, הדירה נשארת בבעלות הלווים ואינה עומדת בסיכון.

לקבלת הצעת משכנתא מתאימה
אנחנו נדאג שפרטייך יעברו בצורה חסויה אל נציג מקצועי, אשר ייתן לך שיחת ייעוץ ויענה על שאלותייך בחינם!
*שם מלא
*טלפון
*דוא"ל
*איזור מגורים
*הסכום המבוקש