השוואת קרנות פנסיה

יש קרנות פנסיה רבות בשוק ולכן כאשר באים לערוך סקר השוואה בין קרנות הפנסיה השונות יש להבדיל בין קרנות פנסיה ותיקות, קרנות פנסיה חדשות, קופה מרכזית לפיצויים, פנסיית זקנה, פנסיית נכות ופנסיית שאירים. השוואת קרנות פנסיה ניתן לבצע באמצעות יועץ פנסיוני אשר מכיר את כל קרנות הפנסיה בענף או באמצעות האינטרנט. מדורי כלכלה ואתרים העוסקים בחיסכון פנסיוני מציעים סקרי השוואה בין הקרנות השונות וכדאי להיעזר בנתונים המתפרסמים בהם

חשוב להבין כי כאשר עורכים השוואה בין קרנות הפנסיה יש לבדוק לא רק את רמת התשואה שהקרן משיגה אלא פרמטרים נוספים כמו מדד הסיכון, איכות הניהול, דמי הניהול ואיכות הגוף הפנסיוני אשר מנהל את קרן הפנסיה (חסינות כלכלית, שירות,מקצועיות וכד'). כמו כן חשוב לבדוק את רמת התשואה נטו, כלומר לאחר הפחתת דמי הניהול, ולבצע השוואה לאורך זמן, לפחות שלוש שנים.
 
פרמטרים לביצוע השוואה
 
לאחר השוואה ראשונית בה סוקרים את קרנות הפנסיה השונות מבחינת ביצועים ורמת התשואה שהקרנות משיגות יש לבצע השוואה קרנות הפנסיה גם בפרמטרים הבאים: מהו גודלה של קרן הפנסיה, גיל ממוצע של העמיתים בקרן, מהן דרישות החיתום בקרן הפנסיה ותנאי הקבלה, מיהו הגוף הפנסיוני אשר מפעיל את הקרן ומהו חוסנו הפיננסי ורמת השירות שהוא מציע. חשוב להשוות את קרנות הפנסיה גם בנושאי הכיסוי הביטוי ולבדוק מה מציעות הקרנות בנושא פנסיית נכות ואובדן כושר עבודה ומהי פנסיית השאירים ותנאיה.
השוואת תשואה
 
רוב האנשים נוהגים להתמקד רק בהשוואת התשואה שמשיגות קרנות הפנסיה השונות. אמנם נושא זה חשוב אך יש לבצע השוואת קרנות פנסיה לפי תשואה נטו, כלומר התשואה שהקרן השיגה לאחר ניכוי דמי הניהול, ולבחון את מדד הסיכון בו פועלת הקרן. חשוב לבדוק ולהשוות את תשואת קרנות הפנסיה לאורך זמן, לפחות שלשו שנים, ולא ללמוד על ביצועי קרנות הפנסיה לפי נתונים נוחים שמנהלי קרנות הפנסיה נוהגים להראות לציבור.

 

מדד הסיכון
 
כאשר מבצעים השוואת קרנות פנסיה חשוב לשים לב למדד הסיכון בו פועלת הקרן. סטטיסטית ניתן להשיג תשואה גבוהה יותר עם במסלול של קרן פנסיה הפועלת ברמת סיכון גבוהה אך התנודתיות הרבה בשווקי ההון והסיכונים הכרוכים בהשקעות במניות וכלים פיננסיים אחרים מראים כי לא בהכרח אפשרות זו כדאית וכי לאורך זמן משתלם לבחור בקרן פנסיה בה מנהלי ההשקעות פועלים במדיניות השקעה סולידית ומתונה. 
היקף נכסים וותק
 
ככל שהיקף נכסי קרן הפנסיה גדול יותר כך ניתן ללמוד על חסינות פיננסית ואמינות הקרן והחברה המנהלת. קשה יותר להצטרף לקרנות פנסיה גדולות בגלל תקנון קשיח יותר ולעתים למצטרף חדש פרטי עדיף להצטרף דווקא לקרן פנסיה חדשה יותר וליהנות מגמישות ומדמי ניהול נמוכים יותר. 
מוניטין ושירות
 
שוק ההון וענף קרנות הפנסיה בישראל אינו גדול ולמרות ההיצע הרחב ניתן ללמוד בקלות על המוניטין אשר כל קרן פנסיה רוכשת ועל איכות השירות שהעמיתים זוכים בקרן. השוואה בין קרנות הפנסיה תלמד מיהן קרנות הפנסיה בעלות מוניטין חיובי המספקות שירות אישי ושקיפות לגבי הכספים ודמי הניהול.
 
דואג לפנסיה שלך?

מלא את הפרטים הבאים ותקבל הצעה אטרקטיבית של ביטוח פנסיוני ללא כל התחייבות מצדך

אני מאשר/ת קבלת דוא"ל בנושא חדשות, עדכונים, מבצעים ופרסומות מאתר קרדיט ישראל

 y